Euro już bez mistrza i Ronaldo. Belgia drogo zapłaciła za awans do ćwierćfinału

Obrońca trofeum - reprezentacja Portugalii odpadła z mistrzostw Europy. W meczu 1/8 finału w Sewilli przegrała z Belgią 0:1. Dla Belgów może to być pyrrusowe zwycięstwo. Z urazem przedwcześnie boisko opuścił jej kluczowy piłkarz.

Łatwiejszą drogę do tej fazy rozgrywek przeszli Belgowie. W grupie B pokonali Rosję 3:0, Danie 2:1 i Finlandię 3:0. Portugalczycy o awans w grupie F walczyli do ostatniego meczu, bo po pokonaniu Węgrów 3:0, przegrali aż 2:4 z Niemcami. W ostatnim pojedynku awans zapewnili sobie po remisie 2:2 z Francją.

Znamy pierwszą parę ćwierćfinałową Euro 2020Znamy pierwszą parę ćwierćfinałową! Tak wygląda drabinka Euro 2020 po awansie Czech

Piękny gol Hazarda

Portugalczycy mogli wyśmienicie rozpocząć pojedynek. Po tracie rywali w środku boiska, świetnie akcję rozprowadził Renato Sanches, podał do Diogo Joty, ale napastnik Liverpoolu uderzył z ok. trzynastu metrów mocno, ale obok słupka. Thibaut Courtois nawet nie drgnął.

W 25. minucie mocno z rzutu wolnego strzelał Cristiano Ronaldo, który zdobywając gola, zostałby najlepszym strzelcem na świecie, biorąc pod uwagę tylko trafienia uzyskane dla kadry narodowej. Jego uderzenie obronił jednak Courtois.

Kiedy wydawało się, że po bezbarwnej połowie, rozczarowującej jak na hit tej fazy rozgrywek, będzie bezbramkowy remis, piłkę otrzymał Thorgan Hazard. 28-letni pomocnik zdecydował się na mocny strzał z około 20 metrów. Uderzył tak precyzyjnie, że Rui Patricio nie zdążył sięgnąć piłki.

Już na początku drugiej połowy Belgowie stracili ważnego zawodnika. Kevin De Bruyne z powodu kontuzji stawu skokowego, którą odniósł jeszcze w pierwszej połowie, pokazał, że nie może kontynuować gry. Chwilę później mogli mieć kolejny problem, ale po indywidualnej akcji Cristiano Ronaldo, fatalnie z jedenastu metrów przestrzelił Jota. Potem cały czas Portugalczycy prowadzili grę, a Belgowie czekali na jeden skuteczny kontratak, który praktycznie przesądziłby mecz.

W 82. minucie Courtois kapitalnie obronił strzał głową Diasa. Sześćdziesiąt sekund później w słupek strzelił Raphael Guerreiro.

Dla reprezentacji Belgii to czwarty z rzędu ćwierćfinał wielkiego turnieju. W tej fazie byli na mundialu w 2014 i 2018 oraz na Euro w 2016 roku.

W innym sobotnim meczu 1/8 finału Holandia niespodziewanie przegrała 0:2 z Czechami. Belgia w ćwierćfinale Euro zmierzy się z Włochami. Mecz odbędzie się 2 lipca o godz. 21 w Monachium.

W poniedziałek dwa kolejne pojedynki. O godz. 18 Chorwacja zmierzy się z Hiszpanią, a o godz. 21 Francja ze Szwajcarią. Natomiast we wtorek odbędą się dwa ostatnie starcia o ćwierćfinał: hit Anglia - Niemcy (godz. 18) i Szwecja - Ukraina (godz. 21).

Wyraź piłkarskie emocje na ogromnym ekranie w Warszawie

Euro dla Polski się już skończyło, ale nie dla polskich kibiców. Wejdź na muralnazywo.pl, napisz, komu kibicujesz, oceniaj mecze i typuj faworytów aż do samego finału, a my spośród przesłanych haseł każdego dnia wybierzemy najlepsze i umieścimy je na największym ekranie LED w Warszawie przy placu Unii Lubelskiej oraz na stronie muralnazywo.pl. Uwaga! Ekran aktualizujemy codziennie i nie możemy się doczekać tego, co wymyślicie.

Marko Arnautović grzmi po meczu z WłochamiArnautović grzmi po meczu z Włochami: To nie ma nic wspólnego z piłką nożną

Belgia - Portugalia (1:0)

Bramka: T. Hazard (42.)

Belgia: Courtois - Alderweireld Ż, Vertonghen, Vermaelen Ż - Meunier, Tielemans, Witsel, T. Hazard (95. Dendoncker) - De Bruyne (48. Mertens), Lukaku, E. Hazard (87. Carrasco).

Portugalia: Patricio - Dalot Ż, Dias, Pepe Ż, Guerreiro - Moutinho (55. Joao Felix), Palhinha Ż (78. Danilo) Sanches (78. Sergio Oliveira) - B. Silva (55. Fernandes), Ronaldo, Jota (70. A. Silva).

Sędziował: Felix Brych (Niemcy).