UEFA zakazała Holendrom tęczowych flag? Federacja odpowiada na oskarżenia

UEFA w niedzielę zaprzeczyła wcześniejszym doniesieniom, że zakazała wnoszenia na stadion tęczowych flag LGBT w Budapeszcie podczas meczu 1/8 finału: Holandia - Czechy. Holenderski związek piłki nożnej napisał bowiem, że wnoszenie takich flag na stadion oraz w strefie kibica zostało zakazane.

UEFA na swojej oficjalnej stronie na Twitterze napisała, że poinformowała w niedzielę Węgierski Związek Piłki Nożnej, że tęczowe symbole nie są polityczne i zgodnie z kampanią UEFA #EqualGame, która walczy z wszelką dyskryminacją, w tym ze społecznością LGBTQI+, takie flagi będą mogły znajdować się na stadionie.

Gareth BaleBale jednak odpowiedział na "głupie" pytanie, po którym przerwał pomeczowy wywiad

UEFA z radością powitałaby każdy taki symbol w strefie kibica

Wielu holenderskich kibiców informowało w mediach społecznościowych, że zostali zmuszeni do wręczenia swoich tęczowych flag pracownikom ochrony na stadionie.

„W przeciwieństwie do niektórych doniesień w holenderskich mediach, UEFA chciałaby wyjaśnić, że nie zabroniła korzystania z żadnych tęczowych symboli w strefie kibica w Budapeszcie, za którą odpowiedzialne są lokalne władze. UEFA z radością powitałaby każdy taki symbol w strefie kibica - dodała UEFA.

Holandia była głośnym krytykiem ustawy wprowadzonej na Węgrzech, która zakazywałaby otwartego dyskutowania lub edukowania ludzi na temat płci i mniejszości seksualnych i jest wprost inspirowana ustawą, którą wprowadzono w putinowskiej Rosji.

Przypomnijmy, że w niedzielę UEFA zatwierdziła pojawienie się tęczowych flag na banerach reklamowych przy linii bocznej boiska. - "Mocno wierzymy w równe prawa dla wszystkich, co przekłada się na wspieranie społeczności LGBTQI+ w ramach naszej kampanii Równa Gra" - można było przeczytać w oświadczeniu federacji.

.Mecz pilki noznej Polska - Hiszpania w Sewilli"O mój Boże. O Boże. To się nie dzieje". Robert Lewandowski odpisał 9-letniemu Kubie

Wyraź piłkarskie emocje na ogromnym ekranie w Warszawie

Euro dla Polski się już skończyło, ale nie dla polskich kibiców. Wejdź na muralnazywo.pl, napisz, komu kibicujesz, oceniaj mecze i typuj faworytów aż do samego finału, a my spośród przesłanych haseł każdego dnia wybierzemy najlepsze i umieścimy je na największym ekranie LED w Warszawie przy placu Unii Lubelskiej oraz na stronie muralnazywo.pl. Uwaga! Ekran aktualizujemy codziennie i nie możemy się doczekać tego, co wymyślicie.

Więcej o: