Pasjonująca dogrywka i trzy gole na Wembley! Włosi wyszli z opresji po zaskakującym meczu w 1/8 finału Euro 2020

Włosi zostali drugim ćwierćfinalistą Euro 2020! W sobotnim meczu 1/8 finału zespół Roberto Manciniego po dogrywce pokonał Austrię 2:1, a bohaterami spotkania zostali rezerwowi - Federico Chiesa i Matteo Pessina, których bramki dały Italii awans do ćwierćfinału!

Mecz na Wembley miał oczywistego faworyta. Włosi, którzy przez fazę grupową przeszli jak burza, wygrywając komplet spotkań z bilansem bramkowym 7:0. Austria z kolei o ten awans do fazy pucharowej musiała walczyć do ostatniego spotkania z Ukrainą, wygranego skromnie 1:0.

Jeśli ktoś się jednak spodziewał, że Włosi wygrają szybko, łatwo i przyjemnie, równie szybciej przekonał się, że tak nie będzie. Austria grała z drużyną Roberto Manciniego jak równy z równym i świetnie radziła sobie w defensywie, w ogóle nie dopuszczając Włochów do sytuacji bramkowych. Najlepszą miał Nicolo Barella, którego płaski strzał z kilkunastu metrów znakomicie obronił Daniel Bachmann. Austriacki bramkarz radził sobie również z uderzeniami Lorenzo Insigne i Leonardo Spinazzoli, a gdy wspaniałym próbą z dystansu popisał się Ciro Immobile, Austrię od utraty gola uratowało spojenie słupka z poprzeczką.

Austriacy w ofensywie też próbowali szczęścia, ale koncentrowali się na dośrodkowaniach, które nie docierały do zawodników ofensywnych ustawionych w pole karne. Po pierwszej bezbramkowej połowie, w drugiej Austria zwietrzyła swoją szansę i grała jeszcze odważniej. Ba, była nawet lepsza i bliższa strzelenia gola od Włochów.

4:0! Demolka w Amsterdamie! Znamy pierwszego ćwierćfinalistę Euro 20204:0! Demolka w Amsterdamie! Znamy pierwszego ćwierćfinalistę Euro 2020

Najpierw z rzutu wolnego minimalnie pomylił się David Alaba. Później bramce Gianluigiego Donnarummy zagrażał Marko Arnautović. Za pierwszym razem, po stałym fragmencie gry, jego uderzenie obronił włoski bramkarz. W 65. minucie Arnautović już trafił do siatki głową, po zgraniu Davida Alaby i choć najpierw cieszył się ze zdobytej bramki, tak niedługo później VAR słusznie stwierdził, że austriacki napastnik był na spalonym.

Włosi mieli swoje dobre momenty, ale w ich trakcie byli też bardzo niekonkretni. Jednak ich defensywa pobiła narodowy rekord aż 1144 minut bez utraty gola! Dzięki temu bezbramkowy remis utrzymał się do końca podstawowego czasu gry i mieliśmy pierwszą na tych mistrzostwach dogrywce.

W dogrywce prawdziwym jokerem w talii Roberto Manciniego okazał się Federico Chiesa. To on na początku dodatkowego czasu gry najpierw oddał strzał ostrzegawczy (obroniony przez Bachmanna), a następnie przełamał impas obu drużyn i otworzył wynik spotkania. Po podaniu Spinazzoli Chiesa spod linii końcowej ściął do środka, mijając przy tym Laimera, i potężnym strzałem z bliska pokonał bramkarza przeciwnika.

Reprezentacja Włoch pobiła rekord świata! Jest nie do przejścia. FenomenReprezentacja Włoch pobiła rekord świata! Jest nie do przejścia. Fenomen

Dogrywka należała do Włochów, którzy dążyli do strzelenia kolejnego gola. Najpierw uderzenie z rzutu wolnego Lorenzo Insigne kapitalnie obronił Bachmann, ale tuż przed zmianą stron strzałem z bliska wynik podwyższył Matteo Pessina i stało się jasne, że to Italia awansuje do ćwierćfinału.

W ostatnim kwadransie Austria walczyła jeszcze o powrót do gry. Strzał z dystansu Louisa Schauba wspaniale odbił Gianluigi Donnarumma, w doskonałej sytuacji fatalnie spudłował Marcel Sabitzer, aż wreszcie, zgodnie z powiedzeniem "do trzech razy sztuka", niesamowitym szczupakiem z ostrego kąta popisał się Sasa Kalajdzić i na sześć minut przed końcem dogrywki Austriacy znów mieli kontakt z rywalem. Rekord Włochów, którzy notują także serię aż 31 meczów bez porażki, zatrzymał się na 1169 minutach!

Włosi ostatecznie pokonali po dogrywce Austrię 2:1 i to oni awansowali do ćwierćfinału Euro 2020, w którym zmierzą się z lepszym z pary Belgia - Portugalia. Jeśli jednak do dzisiaj ktoś myślał, że zespół Roberto Manciniego jest głównym faworytem do zdobycia mistrzostwa Europy, tak po tym spotkaniu będzie miał co do tego spore wątpliwości.

1/8 finału Euro 2020: Włochy - Austria 2:1 (0:0, 0:0) po dogrywce

Bramki: Chiesa 95', Pessina 105' - Kalajdzić 114'

Włochy: Donnarumma; Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola; Barella (68' Pessina), Jorginho, Verratti (68' Locatelli); Berardi, Immobile (84' Belotti), Insigne (84' Chiesa).

Austria: Bachmann; Alaba, Hinteregger, Dragović, Lainer; Grillitsch (106' Schaub), Schlager (106' Gregoritsch); Baumgartner (90' Schoepf), Sabitzer, Laimer; Arnautović (97' Kalajdzić).

Żółte kartki: Di Lorenzo, Barella - Arnautović, Hinteregger, Dragović.
Sędzia: Anthony Taylor (Anglia).