"Paulo Sousa nie jest człowiekiem bez winy"

- Mój zarzut do Paulo Sousy jest taki, że jak Jerzy Brzęczek kurczowo trzymał się ustawienia z czwórką obrońców i absolutnie nie chciał grać trójką, tak Portugalczyk dobiera sobie ludzi do swojej taktyki, która jest narzucona z góry. Widać na przykład, że mamy problem z wahadłowymi i czasem może warto zrezygnować z własnych pryncypiów taktycznych i spróbować zagrać inaczej - w Euro Sekcji Sport.pl powiedział Jakub Polkowski z kanału Foot Truck.

Reprezentacja Polski odpadła z Euro 2020 już po fazie grupowej. W środę zespół Paulo Sousy przegrał 2:3 ze Szwecją i z zaledwie jednym punktem w trzech meczach zajął ostatnie miejsce w grupie. Po spotkaniu dziennikarze i eksperci rozpoczęli ocenę reprezentacji Polski i decyzje, jakie podjął portugalski selekcjoner.

Zobacz wideo Kto winnym niepowodzenia na Euro 2020?

W czwartkowej Euro Sekcji, specjalnym programie Sport.pl na Euro 2020, wydarzenia ostatnich miesięcy skomentowali Jakub Polkowski z kanału Foot Truck oraz dziennikarz Sport.pl, Jakub Kręcidło. Obaj, choć dostrzegli pozytywy i postęp w grze reprezentacji Polski, to wskazali też rzeczy, które Sousa mógł zrobić lepiej.

"Sousa nie jest człowiekiem bez winy"

- Mój zarzut do Sousy jest taki, że jak Jerzy Brzęczek kurczowo trzymał się ustawienia z czwórką obrońców i absolutnie nie chciał grać trójką, tak Portugalczyk dobiera sobie ludzi do swojej taktyki, która jest narzucona z góry. Widać na przykład, że mamy problem z wahadłowymi i czasem może warto zrezygnować z własnych pryncypiów taktycznych i spróbować zagrać inaczej, kiedy widać, że w każdym spotkaniu mamy problem w obronie - powiedział Polkowski.

Zbigniew Boniek rozlicza kadrę Sousy. Zbigniew Boniek rozlicza kadrę Sousy. "Teraz będę tym jednym, co zawalił Euro"

Dodał: Kamil Jóźwiak to nie jest zawodnik, który ma nawyki defensywne. Czesław Michniewicz zawsze powtarzał, że to piłkarz, który nie umie bronić i chociaż nad tym pracuje, to wciąż błędy mu się zdarzają. To samo tyczy się Tymoteusza Puchacza, o którym słyszałem od wielu trenerów, że to nigdy nie będzie lewy obrońca, ponieważ ma za duże braki w defensywie.

 

- Sousa na siłę chce wepchnąć nas w tę hybrydę, ale widać, że wciąż ma wielki problem w grze w defensywie. Brakuje nam automatyzmów, w każdym meczu zdarzają nam się problemy z utrzymaniem koncentracji. Uważam, że selekcjoner powinien wziąć to pod uwagę i zastanowić się nad innym ustawieniem - zakończył Polkowski.

Polska spadnie w rankingu FIFA. Najgorszy wynik od 2015 rokuDuży spadek Polski w rankingu FIFA! Tak źle nie było od sześciu lat

- "Sousa nie jest człowiekiem bez winy". Uważam jednak, że zrzucanie na niego tak dużej części winy jest błędem. Selekcjoner się mylił, ale w tej kadrze mylili się wszyscy. Nie chciałbym wskazywać jednego winnego, bo tych jest więcej. Począwszy od prezesa, który dał trenerowi za mało czasu, przez szkoleniowca, którego decyzje można kwestionować, aż po piłkarzy, którzy popełnili proste błędy, które na turnieju tej rangi nie powinny się przydarzyć - powiedział Kręcidło.

Więcej o: