Polscy piłkarze dostaną premie za Euro. Zero złotych!

Zero złotych! Tyle premii dostaną piłkarze za Euro 2020. Reprezentacja Polski zakończyła udział na Euro 2020 w fazie grupowej, a to oznacza, że nie dostaną umówionych bonusów. Te miały być wypłacone dopiero po awansie do 1/8 finału.

Już przed turniejem było wiadomo, że pieniądze dla związku będą wypłacane tylko za remis (750 tys. euro) i zwycięstwo (1,5 mln euro). Oznacza to, że na Euro 2020 polski związek zarobił tylko za remis z Hiszpanią. Piłkarze mieli z kolei otrzymać premie dopiero po awansie do 1/8 finału Euro 2020. Oznacza to, że zawodnicy nie zarobią ani grosza za blamaż. 

Zobacz wideo "Sousa chciał błysnąć. Polska zagrała tylko 50 minut"

Piłkarze zarobili tylko za awans. Za Euro nie będzie nic

Za same eliminacje na mistrzostwa Europy jeszcze w 2019 roku PZPN zarobił 9,25 mln euro (około 41 mln złotych przy obecnym kursie walut), z czego 10-12 mln złotych trafiło wtedy do podziału dla piłkarzy. Podział środków między zawodnikami ustalany był zgodnie z punktacją za liczbę ich występów w eliminacjach. Największą kwotę (po 750 tys. euro) otrzymali Grzegorz Krychowiak i Piotr Zieliński, którzy rozegrali najwięcej minut.

 

Janne AnderssonNiecodzienne sceny w meczu Polski. Trener Szwedów: "Nie chciałem z niego zakpić"

Porażka ze Szwecją i odpadnięcie z turnieju oznacza, że zawodnicy nie otrzymają kolejnych premii. W przypadku awansu do kolejnych rund wysokość premii miała wyglądać następująco:

  • Brak awansu z grupy - bez premii;
  • Awans do 1/8 finału - 25 procent z całości premii (do 7,25 mln zł);
  • Ćwierćfinał - 30 procent (do 10,5 mln zł);
  • Półfinał - 35 procent (do 14,9 mln zł);
  • Finał - 40 procent (do 22,4 mln zł).

Można być niemal pewnym, że każdy z reprezentantów Polski otrzymał na początku zgrupowania tzw. "startowe", za sam przyjazd na zgrupowanie. Podczas eliminacji w 2019 roku było to 1000 złotych. Od tej kwoty jednak trzeba odjąć wszelkie dodatkowe wydatki w hotelu, np. w hotelowym barze. Ta kwota podczas zgrupowania do Euro 2020 mogła być nieco większa, choćby ze względu na długość trwania całego zgrupowania.

Ile zarobią wszystkie reprezentacje na Euro 2020?

UEFA na cały turniej postanowiła przeznaczyć na nagrody pieniężne 371 mln euro, co jest kwotą o 67 mln euro wyższą niż podczas Euro 2016. Część z tej kwoty trafiła już na konto reprezentacji, które wywalczyły awans na turniej oraz drużyn, które wygrały lub zremisowały swoje spotkania w fazie grupowej.

Robert Lewandowski podczas meczu Polska - Szwecja na Euro 2021. St. Petersburg, Rosja, 23 czerwca 2021Szwedzi drwią z klęski Polaków. "Obudził się w nim wewnętrzny Morata"

Za wygrane w kolejnych fazach turnieju można otrzymać:

  • 1/8 finału - 2 mln euro;
  • Ćwierćfinał - 3,25 mln euro;
  • Półfinał - 5 mln euro;
  • Drugie miejsce - 7 mln euro;
  • Zwycięzca finału Euro 2020 - 10 mln euro.
Więcej o: