Tak wygląda tabela trzecich miejsc na Euro 2020! Jest kolejny awans. Coraz mniej niewiadomych!

Poznaliśmy drugą drużynę, która awansowała do 1/8 finału Euro 2020 zajmując w swojej grupie trzecie miejsce. Reprezentacja Czech w ostatnim meczu przegrała z Anglią 0:1, ale i tak znalazła się w kolejnej rundzie turnieju, bo awans miała zapewniony już przed meczem.

Pierwszym zespołem, który mógł się cieszyć z awansu do 1/8 finału Euro 2020 po zajęciu trzeciego miejsca w swojej grupie była Szwajcaria. Ekipa prowadzona przez Vladimira Petkovicia zremisowała 1:1 z Walią, przegrała 0:3 z Włochami i wygrała 3:1 z Turcją. To wystarczyło, aby Helweci świętowali awans do kolejnej rundy.

Zobacz wideo "Uwodzi kibiców reprezentacji Szwecji. Polacy będą mieli z nim problem"

Szwecja nie odpuszcza Polsce! Tylko jedna zmiana w składzie. Tak będzie wyglądać jedenastkaSzwecja nie odpuszcza Polsce! Tylko jedna zmiana w składzie. Tak będzie wyglądać jedenastka

Euro 2020. Czechy z awansem z 3. miejsca

Do tego grona dołączyli Czesi. Nasi południowi sąsiedzi rozpoczęli turniej od zwycięstwa 2:0 nad Szkocją, następnie zremisowali 1:1 z Chorwacją, natomiast na zakończenie fazy grupowej nie dali rady w starciu z Anglią, przegrywając 0:1. Do 80. minuty drużyna Czech zajmowała drugie miejsce, ale gol Ivana Perisicia na 3:1 w meczu Chorwacja - Szkocja zepchnął ją na trzecią lokatę. Dlaczego? Dzięki temu trafieniu Chorwaci osiągnęli bilans bramkowy 4:3, czyli lepszy od Czechów (3:2) - przy równym bilansie bramkowym decyduje liczba strzelonych goli (najpierw decyduje bilans bezpośrednich spotkań, ale Chorwaci zremisowali z Czechami 1:1).

W tej chwili z awansu z 3. miejsca mogą cieszyć się więc Czesi i Szwajcarzy. W środę w grupach E (Szwecja, Słowacja, Hiszpania i Polska) i F (Francja, Niemcy, Portugalia, Węgry) będzie toczyła się walka o ostatnie miejsca w fazie pucharowej. Na te rozstrzygnięcia z niecierpliwością czekają Ukraińcy oraz Finowie. Ukraina, by awansować, musi liczyć na to, że co najmniej jedna drużyna będzie miały gorszy bilans od niej (czyli 3 punkty i 4:5 w bramkach): może się tak stać np. jeśli w grupie swoje mecze wygrają Szwecja (z Polską) i Słowacja (z Hiszpanią), albo jeśli w grupie F Niemcy nie przegrają z Węgrami, a Portugalia przegra z Francją przynajmniej trzema bramkami.

W gorszej sytuacji są Finowie: oni muszą liczyć na to, że drużyny z trzecich miejsc w grupach E i F będą miały gorszy bilans niż 3 pkt i bilans bramkowy 1:3. To oznacza, że by awansować, powinny paść np. takie wyniki: wygrane Szwedów i Słowaków (z Polską i Hiszpanią), albo Szwedów i wysoka wygrana Hiszpanów ze Słowakami (minimum trzema bramkami), za to w grupie F Finowie będą liczyć np. na zwycięstwo Niemiec z Węgrami i wysoką wygraną Francuzów z Portugalią (co najmniej czterema bramkami). Jak widać, szanse Finów są już tylko matematyczne i ich ewentualny awans można traktować w kategoriach cudu.

Euro 2020. Aktualna tabela drużyn z 3. miejsc (grupy A-D, które zagrały już po trzy mecze)

  1. Czechy - 3 mecze - 4 punkty - bramki 3:2
  2. Szwajcaria - 3 mecze - 4 punkty - bramki 4:5
  3. Ukraina - 3 mecze - 3 punkty - bramki 4:5
  4. Finlandia - 3 mecze - 3 punkty - bramki 1:3

Mateusz KlichKlich dostał pytanie o gwiazdę Szwedów. "Jeszcze zbyt wiele nie osiągnął, ale ma potencjał"

Mural na żywo Sport.pl zagrzewa polskich piłkarzy

Emocje start! Chcesz podzielić się swoimi piłkarskimi emocjami? Nic prostszego. Specjalnie na Euro przygotowaliśmy Mural na żywo! Pokaż nam, jak kibicujesz polskiej reprezentacji, a my spośród przesłanych haseł wybierzemy najlepsze i umieścimy je na żywym muralu. Mural jest do obejrzenia w Warszawie pod adresem Waryńskiego 3, a swoje zgłoszenia możesz przesyłać pod linkiem muralnazywo.pl >>

Więcej o: