Minister spraw zagranicznych Węgier reaguje na decyzję UEFA. "Ustawa chroniąca dzieci"

UEFA nie wyraziła zgody na podświetlenie stadionu w Monachium w kolorach tęczy. Motyw ten miał być wykorzystany w środę w trakcie spotkania Niemcy - Węgry. Brak zgody europejskiej federacji skomentował minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.

Dlaczego Allianz Arena miał być podświetlony w kolorach tęczy? To miała być forma sprzeciwu wobec "homofobicznej polityki premiera Węgier Viktora Orbana". Burmistrz Monachium Dieter Reiter wystąpił z wnioskiem o tęczowe oświetlenie stadionu. UEFA odrzuciła jednak wniosek w tej sprawie. Jak czytamy w uzasadnieniu, zgodnie ze swoim statutem europejska federacja jest organizacją neutralną politycznie i religijnie, a cała inicjatywa ma widoczny kontekst polityczny.

Zobacz wideo "Uwodzi kibiców reprezentacji Szwecji. Polacy będą mieli z nim problem"

UEFA odrzuciła wniosek tęczowych barw na stadionie w Monachium. Minister spraw zagranicznych Węgier reaguje. "Chronimy węgierskie dzieci"

- Na Węgrzech przyjęliśmy ustawę chroniącą węgierskie dzieci, a teraz w Europie Zachodniej się o to czepiają. Chcą to wyrazić poprzez włączenie polityki do wydarzenia sportowego, które nie ma nic wspólnego z uchwalaniem prawa krajowego - skomentował plany monachijskich władz minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. - Dzięki Bogu, że w kręgach kierownictwa europejskiej piłki nożnej nadal zwycięża zdrowy rozsądek i nie bawiono się w polityczne prowokacje - dodał także

Liga Mistrzów 2016.Ważne zmiany w Lidze Mistrzów. Zasada o bramkach wyjazdowych zostanie zniesiona?

Dlaczego Allianz Arena miała zostać podświetlona w kolorach LGBT? Wyjaśniamy

Inicjatywa burmistrza Monachiuma to odpowiedź na nowe prawo, które niedawno zostało uchwalone na Węgrzech. Tamtejszy parlament przyjął ustawę, która ogranicza uczniom dostęp do informacji na temat homoseksualizmu czy transseksualizmu. Na zajęciach w szkołach, które będą podejmowały kwestie seksualności, nie mogą pojawiać się takie kwestie jak zmiana płci czy homoseksualizm.