Inicjatywę zapoczątkował wpis rzecznika zarządu Eintrachtu Frankfurt Axela Hellmanna. "Jeśli Monachium nie będzie tego mogło zrobić w środę, inne stadiony w kraju będą musiały pokazać te barwy. Do dzieła kluby z Bundesligi! Deutsche Bank Park włączy tęczę na mecz Niemców z Węgrami. Waldstadion pozostanie kolorowy!" - napisał rzecznik na Twitterze.
Poza Eintrachtem Frankfurt do akcji przyłączył się także stadion w Kolonii. Rzecznik Koelner Sportstatten, która zarządza obiektem, potwierdził tęczowe oświetlenie stadionu w rozmowie z "Westdeutscher Rundfunk".
Monachijska Allianz Arena wystąpiła z wnioskiem o tęczowe oświetlenie stadionu, które planowano na środę 23 czerwca i mecz Niemiec z Węgrami. UEFA odrzuciła jednak wniosek w tej sprawie, ale zaproponowała Monachium podświetlenie stadionu 28 czerwca (w ramach święta Christopher Street Liberation Day, obchodzonego corocznie przez osoby LGBT) lub w tygodniu 3-9 lipca.
UEFA uzasadniała, że decyzja odmowna musiała zostać podjęta, ponieważ zgodnie ze swoim statutem, jest organizacją neutralną politycznie i religijnie. Odrzuciła wniosek ze względu na widoczny polityczny kontekst wniosku. Jak podaje kicker.de, argumentację organizacji uzasadniał też wiceprezes Niemieckiego Związku Piłki Nożnej. "Ponieważ rada miasta Monachium uzasadniła oświetlenie jako ukierunkowaną akcję przeciwko decyzji węgierskiego parlamentu, nie jest to już zwykłe oświadczenie we wspólnej walce z jakąkolwiek formą dyskryminacji, ale akcja polityczna" - napisał Rainer Koch na Facebooku.
Wcześniej kontrowersje wzbudziła też tęczowa opaska kapitańska, którą na mecze Euro 2020 założył Manuel Neuer. Zawodnik chciał w ten sposób okazać wsparcie społeczności LGBT oraz opowiedzieć się za obchodzonym w czerwcu Miesiącem Dumy. UEFA wszczęła postępowanie w sprawie bramkarza, jednak piłkarz nie zostanie ukarany. W tym przypadku organizacja uznała tęczową opaskę za "symbol różnorodności użyty w dobrej sprawie".
Inicjatywa Monachium to odpowiedź na nowe prawo, które niedawno zostało uchwalone na Węgrzech. Tamtejszy parlament przyjął ustawę, która ogranicza uczniom dostęp do informacji na temat homoseksualizmu czy transseksualizmu. Na zajęciach w szkołach, które będą podejmowały kwestie seksualności, nie mogą pojawiać się takie kwestie jak zmiana płci czy homoseksualność.