UEFA podjęła decyzję w sprawie "tęczowego meczu" w Monachium

UEFA nie zezwoliła na oświetlenie w kolorach tęczy Allianz Areny podczas meczu Niemcy - Węgry. Miała być to reakcja na homofobiczne i rasistowskie zachowania węgierskich fanów, ale władze europejskiej federacji uznały ją za gest polityczny.

"Niemcy chcą w środę zrobić Madziarom tęczowy mecz" - zapowiadał we wtorek dziennikarz Sport.pl Kacper Sosnowski.

Zobacz wideo Nerwowo w kadrze. "Dużo gorzej brzmią informacje w sprawie zdrowia Modera"

To miała być odpowiedź na rasistowskie i homofobiczne zachowania węgierskich kibiców na Euro. W trakcie meczu z Portugalią na Puskas Arenie wywiesili oni transparent "AntiLGBTQ", z kolei podczas meczu z Francją imitowali odgłosy małpy, gdy przy piłce byli czarnoskórzy reprezentanci Paul Pogba, Ngolo Kante bądź Kylian Mbappe. Komisja dyscyplinarna UEFA wszczęła już w tej sprawie śledztwo.

Tęczowe barwy mają "kontekst polityczny"

Skandaliczne zachowanie węgierskich fanów - na czele z radykalną grupą Carpathian Brigade - jest tym bardziej zauważalne z powodu ustawy, którą na Węgrzech wprowadził rząd Viktora Orbana. Zakazuje ona "rozpowszechniania w szkołach treści promujących homoseksualność lub zmianę płci" i jest wprost inspirowana ustawą, którą wprowadzono w putinowskiej Rosji.

Środowy mecz Niemcy chcieli potraktować jako manifest tolerancji i równości. Na trybunach miały się pojawić tęczowe flagi rozdawane przez federację, a Allianz Arena miała być podświetlona w kolorach tęczy. Rada Monachium wystosowała wniosek do UEFA, decyzja miała zapaść w środę.

Wiadomo już jednak, że stadion nie będzie podświetlony w kolorach tęczy. "UEFA nie zezwala na oświetlenie w kolorach tęczy na Allianz Arena podczas meczu Niemcy - Węgry" - napisał na Twitterze dziennikarz Isaac Lluch.

- UEFA odrzuciła prośbę Dietera Reiterhada, burmistrza Monachium, ponieważ uważa, że gest ma kontekst polityczny ze względu na niedawno ustanowione węgierskie prawo, aby zakazać w szkołach obiegu treści uznanych za promujące homoseksualizm i zmianę płci - czytamy w "The Athletic".

Portal dodaje, że UEFA zaproponowała, by tęczowe oświetlenie pojawiło się na meczu 1/8 finału 28 czerwca, w dniu wyzwolenia Christophera Street lub w trakcie spotkań zaplanowanych między 3 a 9 lipca. W Monachium trwać wówczas będzie Christopher Street Day, czyli święto obchodzone przez osoby utożsamiające się ze środowiskiem LGBT.

Mural na żywo Sport.pl zagrzewa polskich piłkarzy

Emocje start! Chcesz podzielić się swoimi piłkarskimi emocjami? Nic prostszego. Specjalnie na Euro przygotowaliśmy Mural na żywo! Pokaż nam, jak kibicujesz polskiej reprezentacji, a my spośród przesłanych haseł wybierzemy najlepsze i umieścimy je na żywym muralu oraz największym ekranie LED w Warszawie. Mural jest do obejrzenia w Warszawie pod adresem Waryńskiego 3, ekran przy Placu Unii, a swoje zgłoszenia możesz przesyłać pod linkiem muralnazywo.pl.

Więcej o: