Potencjalni rywale Polski w 1/8 finału Euro. Na kogo trafią drużyny z "polskiej" grupy?

Reprezentacja Polski w środę zagra o awans do 1/8 finału mistrzostw Europy. A na kogo może trafić w kolejnej fazie turnieju? Początek meczu ze Szwecją o godzinie 18:00. Relacja na żywo na Sport.pl i w aplikacji Sport.pl LIVE.

Po dwóch spotkaniach na Euro 2020 Polacy mają w dorobku jeden punkt za remis 1:1 z Hiszpanią. Ten wynik dał im szansę na dalszą walkę o wyjście z grupy E po tym, jak wcześniej przegrali 1:2 ze Słowacją. Wszystko rozstrzygnie środowy mecz ze Szwecją, w którym awans da Polakom tylko zwycięstwo. 

Zobacz wideo Nerwowo w kadrze. "Dużo gorzej brzmią informacje w sprawie zdrowia Modera"

Polacy już bez szans na trzecie miejsce w grupie, ale wygrana ze Szwecją da awans

W niedzielę - po wygranej Szwajcarii nad Turcją 3:1 - stało się jasne, że żaden zespół, który ma dwa punkty, nie zdoła wyjść z grupy podczas Euro 2020. Polska mogłaby zająć trzecie miejsce z dwoma punktami, gdyby zremisowała ze Szwecją, a Hiszpania przegrała ze Słowacją (i wtedy decydowałby bilans bramkowy).

Aby zagrać w fazie pucharowej, drużyna Paulo Sousy musi zatem wygrać ze Szwecją. Wówczas zagramy w 1/8 finału bez względu na wynik starcia Hiszpanów ze Słowacją, które również odbędzie się 23 czerwca o godz. 18:00. Polska może zająć trzecie miejsce w grupie, jeśli zremisuje ze Szwedami, ale wtedy i tak nie awansuje do dalszej fazy mistrzostw.

Drabinka 1/8 finału Euro 2020:

 • Walia (A2) - Dania (B2)
 • Włochy (A1) - Austria (C2)
 • Holandia (C1) - D3/E3/F3
 • Belgia (B1) - A3/D3/E3/F3
 • D2 - E2
 • F1 - A3/B3/C3
 • D1 - F2
 • E1 - A3/B3/C3/D3

Kto rywalem Polaków w 1/8 finału? Jest szansa na Anglików, Chorwatów, czy powtórkę sprzed pięciu lat

Która drużyna może zatem zostać rywalem Polaków w przypadku wyjścia z grupy? Polacy mogą zająć pierwsze miejsce w grupie E - jeśli wysoko pokonają Szwedów, a Hiszpanie zremisują ze Słowacją i decydować będzie tzw. "mała tabela". I w takim przypadku w 1/8 finału mogliby zagrać tak, jak w 2016 roku ze Szwajcarią, Finlandią lub Ukrainą, bo to one zajmują trzecie miejsce w grupach A, B i C, a także każdy zespół z grupy D, bo tam sprawa trzeciego miejsca nadal nie jest rozstrzygnięta. Na razie zajmuje je Chorwacja.

Jeśli Polacy znajdą się na drugim miejscu w grupie E, to ich przeciwnikami w 1/8 finału na ten moment mogą być Anglia, Czechy, Chorwacja lub Szkocja, czyli drużyny z grupy D. Rywalem Polaków zostałby zespół, który zajmie w niej drugie miejsce. 

Aktualna tabela drużyn z trzeciego miejsca (awansują najlepsze cztery):

 1. Szwajcaria  - 3 mecze, 4 punkty, gole 4:5
 2. Portugalia - 2 mecze, 3 punkty, 5:4
 3. Ukraina -  3 mecze, 3 punkty, 4:5
 4. Finlandia - 3 mecze, 3 punkty, 1:3
 5. Hiszpania - 2 mecze, 2 punkty, 1:1
 6. Chorwacja - 2 mecze, 1 punkt, 1:2

Początek spotkania Polaków ze Szwedami na Euro 2020 zaplanowano na środę, 23 czerwca o godzinie 18:00. Relacja na żywo na Sport.pl i w aplikacji Sport.pl LIVE.

Mural na żywo Sport.pl zagrzewa polskich piłkarzy

Emocje start! Chcesz podzielić się swoimi piłkarskimi emocjami? Nic prostszego. Specjalnie na Euro przygotowaliśmy Mural na żywo! Pokaż nam, jak kibicujesz polskiej reprezentacji, a my spośród przesłanych haseł wybierzemy najlepsze i umieścimy je na żywym muralu oraz największym ekranie LED w Warszawie. Mural jest do obejrzenia w Warszawie pod adresem Waryńskiego 3, ekran przy Placu Unii, a swoje zgłoszenia możesz przesyłać pod linkiem muralnazywo.pl.

Więcej o: