Finał Euro na Wembley zagrożony?! "Tak, to prawda. Postaram się"

Koronawirus wciąż nęka Anglików, więc Mario Draghi, premier Włoch, chce przenieść finał Euro 2020 z Londynu do Rzymu! - Postaram się, aby finał nie odbywał się w kraju, w którym wskaźnik zakażeń tak szybko rośnie - przekonuje włoski polityk.

Finał Euro 2020 zaplanowano na 11 lipca na stadionie Wembley w Londynie. W brytyjskich mediach pojawiły się jednak informacje, że Anglicy mogą stracić finał na rzecz Budapesztu. To efekt koronawirusowych restrykcji obowiązujących w Wielkiej Brytanii. Przyjeżdżający do kraju goście z zagranicy muszą poddać się kwarantannie. UEFA naciskała, aby 2500 VIP-ów – urzędników UEFA i FIFA, polityków i sponsorów – zostało zwolnionych z tego obowiązku. Pomysłodawcą zwolnienia VIP-ów z obowiązku kwarantanny był premier Boris Johnson. W poniedziałek "The Telegraph" poinformował, że brytyjski rząd przychylił się do próśb UEFA i obie strony bliskie są porozumienia w sprawie organizacji finału Euro 2020. Porozumienie polegałoby nie tylko na zwolnieniu VIP-ów z obowiązkowej kwarantanny, ale też zwiększeniu liczby kibiców, którzy będą mogli obejrzeć mecz z trybun. Okazuje się, że pojawił się jeszcze jeden kandydat, by zorganizować finał Euro.

Zobacz wideo Nerwowo w kadrze. "Dużo gorzej brzmią informacje w sprawie zdrowia Modera"

- Czy to prawda, że chcemy, by finał Euro 2020 odbył się w Rzymie, a nie w Londynie? Tak, to prawda. Postaram się, aby finał nie odbywał się w kraju, w którym wskaźnik zakażeń tak szybko rośnie - stwierdził Mario Draghi, premier Włoch, podczas konferencji w Berlinie. Co ciekawe "Guardian" cytuje też Gabriela Gravinę, prezesa włoskiej federacji, który temu pomysłowi zaprzecza.

Mecz otwarcia Euro 2020, gdzie Włosi rozbili Turków 3:0 odbył się właśnie na olimpijskim stadionie w Rzymie.

Allianz Arena w Monachium podświetlona podczas Euro 2020Euro 2020. Czy stadion Allianz Arena w Monachium rozświetli się na tęczowo? Jest reakcja UEFA

Wielka Brytania odnotowała prawie 11 tysięcy nowych przypadków koronawirusa i pięć kolejnych zgonów. To oznacza, że całkowita liczba nowych przypadków w ciągu ostatniego tygodnia wzrosła o 31,4 procent w porównaniu z poprzednim tygodniem, podczas gdy liczba zgonów wzrosła o 12,1 proc. tydzień do tygodnia.

Z kolei we Włoszech odnotowano 495 nowych przypadków zakażeń w ciągu ostatniej doby i 21 zgonów.

Dwóch zawodników Anglii odizolowanych od reszty ekipy. Dwóch zawodników Anglii odizolowanych od reszty ekipy. "To bardzo dziwna sytuacja"

Ilu kibiców będzie mogło obejrzeć finał na Wembley?

Spotkania fazy grupowej, które Anglicy rozgrywają na Wembley, może obejrzeć 22,5 tys. widzów. Mecz 1/8 finału oraz półfinały obejrzy już 40 tys. kibiców. Na finale ma pojawić się 60 tys. fanów. Oficjalna pojemność stadionu to 90 tys.

Euro 2020 odbywa się w 11 miastach w 11 krajach. Początkowo turniej miało gościć 12 krajów, ale prawo organizacji utracił irlandzki Dublin. Także w Hiszpanii nastąpiła zmiana gospodarza – Bilbao zastąpiła Sewilla.

Więcej o: