UEFA podjęła decyzję ws. opaski Neuera. "Niezmywalna plama" i drwiny

To już oficjalne! Manuel Neuer, który grał w opasce kapitańskiej w barwach tęczy, nie zostanie ukarany za ten gest. - Mam nadzieję, że na stadionie w Monachium pojawi się gigantyczna tęcza na mecz Niemiec z Węgrami - pisze Grant Wahl ze "Sports Illustrated".

Na Euro 2020 nie brakuje symbolicznych gestów, zahaczających o kwestie polityczne. Reprezentacje w różny sposób wspierają akcje społeczne. Część z nich klęczy (na przykład Anglia i Belgia - Anglicy tłumaczą, że to "w geście jedności i wsparcia dla walki z nierównościami społecznymi"), część tego nie robi (tak jak Holendrzy, Szkoci czy Węgrzy), natomiast Manuel Neuer nosząc kolorową opaskę wspiera społeczność LGBT. Przepisy zabraniają politycznych symboli podczas meczu, dlatego spekulowano, że niemiecka federacja piłkarska może zostać ukarana. Ale nie zostanie.

Zobacz wideo "Krytyka przyniosła wymierne korzyści. Widać to było w grze Lewandowskiego"

Niemiecka federacja piłkarska poinformowała na Twitterze, że UEFA uznała tęczową opaskę Neuera, w której grał przeciwko Francji (0:1) i Portugali (4:2), za "symbol użyty w dobrej sprawie". Ani piłkarz, ani federacja nie zostaną ukarani.

Ale choć sprawa jest zamknięta, to niesmak pozostał. Przynajmniej zdaniem wielu kibiców. - Parodia, że w ogóle temat się pojawił - pisze jeden z internautów. - Samo wszczęcie śledztwa pozostawia rysę na wizerunku UEFY. I to jest rysa, która nie zniknie - pisze inny.

- Dobrze się stało, ale jestem zdumiony, że UEFA wszczęła śledztwo. Mam nadzieję, że na stadionie w Monachium pojawi się gigantyczna tęcza na mecz Niemiec z Węgrami, które właśnie przyjęły nową ustawę antygejowską - napisał Grant Wahl ze "Sports Illustrated".

- Po wszczęciu śledztwa pozostanie niezmywalna plama - pisze Benny Giardina, dziennikarz "La Gazzetty dello Sport". Za to niemieckie "Deutsche Welle" drwi, że "UEFA do podjęcia decyzji potrzebowała około trzech sekund".

Burmistrz Monachium apeluje do UEFA. Protest przeciwko decyzjom Węgrów

Środowy mecz Euro 2020 w Monachium pomiędzy Niemcami a Węgrami będzie protestem. Burmistrz miasta zaapelował do UEFA o pozwolenie na podświetlenie stadionu Allianz Arena w kolorach tęczy, a do tego chciałby wywiesić flagi wspierające społeczność LGBT w całym Monachium. Burmistrz miasta, Dieter Reiter zdecydował, że dobrze będzie wesprzeć osoby LGBT na Węgrzech poprzez symboliczne podświetlenie stadionu w kolorach tęczy. Więcej przeczytacie TU

GRUPA F

  1. Francja 4 punkty, 2:1
  2. Niemcy 3, 4:3
  3. Portugalia 3, 5:4
  4. Węgry 1, 1:4

Mural na żywo Sport.pl zagrzewa polskich piłkarzy

Emocje start! Chcesz podzielić się swoimi piłkarskimi emocjami? Nic prostszego. Specjalnie na Euro przygotowaliśmy Mural na żywo! Pokaż nam, jak kibicujesz polskiej reprezentacji, a my spośród przesłanych haseł wybierzemy najlepsze i umieścimy je na żywym muralu (jest do obejrzenia w Warszawie pod adresem Waryńskiego 3) oraz największym ekranie LED w Warszawie na placu Unii Lubelskiej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.