Skandaliczne zachowanie Węgrów podczas meczu z Francją. UEFA już działa

Węgrzy spisują się na Euro 2020 bardzo ambitnie, a ich kibice w Budapeszcie są dla nich prawdziwym "dwunastym zawodnikiem". Niestety, nie wszystkie formy ich dopingu można pochwalić. Według holenderskiego "De Telegraaf" w meczu z Francją (1:1) część fanów wykonywała małpie odgłosy, gdy przy piłce znajdował się Kylian Mbappe. Obrażano także Karima Benzemę.

Jak informują holenderscy dziennikarze, Kylian Mbappé musiał zmierzyć się z rasizmem podczas sobotniego meczu z Węgrami (1:1). Na wypełnionej po brzegi Puskas Arenie w Budapeszcie w niektórych rogach stadionu słychać było małpie odgłosy węgierskich kibiców, co miał potwierdzić sam francuski napastnik. Oprócz Mbappé, którego ojciec pochodzi z Kamerunu, obelgi słyszano także w kierunku Karima Benzemy, który ma algierskie korzenie.

Zobacz wideo PZPN potwierdza! Kontuzja reprezentanta Polski

Według niemieckiego Der Standard, autorem okrzyków mieli być członkowie niesławnej grupy węgierskich kibiców, tzw. "Brygady Karpackiej", uważanej za "paramilitarną grupę neonazistowską". Oprócz zachowania rasistowskiego, ubrana na czarno grupa miała zwrócić uwagę także wykonywaniem na trybunach faszystowskiego symbolu - salutu rzymskiego.

To nie pierwsze takie zachowanie węgierskich kibiców

Dziennikarze z Niemiec dodają, że UEFA zamierza wszcząć dochodzenie w tej sprawie. To nie pierwsze zgłoszenie niewłaściwego zachowania węgierskich kibiców w trakcie Euro 2020. Podczas meczu z Portugalią (0:3) obrażany był Cristiano Ronaldo, który musiał się zmierzyć z homofobicznymi okrzykami z trybun. 

"Jeden telefon i możesz wracać". Reprezentanci Polski poświęcili bardzo wiele. Było warto

"De Telegraaf" przypomina, że UEFA rozważa przeniesienie do Budapesztu wielkiego finału całego turnieju, w związku z uciążliwymi pandemicznymi restrykcjami w Wielkiej Brytanii. Budapeszt jest jedynym miastem-gospodarzem, który wypełnia trybuny swojego stadionu w 100%. 

Niemniej jednak, Węgry są przez zachodnią Europę uważane za kraj niezbyt przyjazny. Holendrzy przypominają, że na początku tego tygodnia węgierski parlament uchwalił ustawę zakazującą promowania homoseksualizmu i zmiany płci wśród młodych ludzi poniżej 18 roku życia. Rząd premiera Viktora Orbána postrzega ustawę jako sposób na obronę dobra dzieci, ale krytycy mówią o ataku na wolność słowa.

Allianz Arena w Monachium podświetlona podczas Euro 2020Burmistrz Monachium apeluje do UEFA. Protest przeciwko decyzjom Węgrów

W środę Węgrzy rozegrają swój ostatni mecz grupowy z Niemcami w Monachium i niewykluczone, że w odpowiedzi na ostatnie wydarzenia Allianz Arena, która może być oświetlona na zewnątrz w różnych kolorach, tego dnia będzie świeciła w kolorach tęczy, co już zdarzało się w przeszłości. Petycja internetowa w tym samym celu została już podpisana ponad 50 000 razy.

Mural na żywo

Emocje start! Chcesz podzielić się swoimi piłkarskimi emocjami? Nic prostszego. Specjalnie na Euro przygotowaliśmy Mural na żywo! Pokaż nam, jak kibicujesz polskiej reprezentacji, a my spośród przesłanych haseł wybierzemy najlepsze i umieścimy je na żywym muralu (jest do obejrzenia w Warszawie pod adresem Waryńskiego 3) oraz największym ekranie LED w Warszawie na placu Unii Lubelskiej.