Lekarz zdradził pierwsze słowa Christiana Eriksena po odzyskaniu przytomności

Jens Kleinefeld był jednym z medyków, którzy udzielali pomocy Christianowi Eriksenowi, gdy ten zasłabł podczas meczu Danii z Finlandią. Niemiecki lekarz wyznał, jakie były pierwsze słowa zawodnika, który odzyskał przytomność po użyciu defibrylatora.

Christian Eriksen zasłabł w 43. minucie pierwszego meczu Danii podczas Euro 2020 z Finlandią. U zawodnika doszło do zatrzymania akcji serca. 29-latek musiał być reanimowany, a po odzyskaniu świadomości został przetransportowany do szpitala, gdzie przebywa do tej pory. W czwartek duński związek piłkarski poinformował, że Eriksen będzie miał wszczepiony rozrusznik serca.

Christian Eriksen w meczu: Dania - Finlandia podczas Euro 2020.Christian Eriksen potrzebuje stymulatora serca! Najnowsze informacje

Niemiecki lekarz o reanimacji Christiana Eriksena: To był bardzo wzruszający moment

Kilka dni po dramatycznych wydarzeniach w Kopenhadze, głos zabrał niemiecki lekarz, który brał udział w reanimacji zawodnika. Medycy przez kilka minut prowadzili masaż serca, jednak z powodu braku efektów, użyto także defibrylatora. W rozmowie z Funke Mediengruppe ekspert przyznaje, że Eriksen dość szybko odzyskał świadomość - do tego wystarczył tylko jeden impuls tego urządzenia. - Jakieś 30 sekund po nim otworzył oczy i mogłem z nim porozmawiać - zaczął Jens Kleinefeld.

- To był wzruszający moment, bo w takich sytuacjach prawdopodobieństwo sukcesu jest niewielkie - mówił lekarz. Kleinefeld spytał zawodnika po angielsku: "Jesteś znów z nami?". - Tak, jestem... - odpowiedział Eriksen. - Cholera, mam dopiero 29 lat - dodał jeszcze zawodnik.

Jens Kleinefeld uczestniczył jako członek sztabu medycznego w wielu spotkaniach organizowanych zarówno przez UEFA, jak i FIFĘ. W Kopenhadze lekarz był wyznaczony do roli eksperta ds. dopingu, ale figurował też w zespole medycznym wyznaczonym na to spotkanie. W dalszej rozmowie przyznał, że gdy zobaczył osuwającego się na ziemię Eriksena, to nie przypuszczał, że sytuacja rozwinie się tak dramatycznie.

- Zobaczyłem podenerwowanych duńskich medyków i dałem sygnał ratownikom, żeby wbiegli na murawę. Sam też to zrobiłem. Jestem przeszkolony do nagłych wypadków. Wiem, jak udzielić pomocy w takich sytuacjach - dodał. Przyznał, że szybka reakcja lekarzy była kluczowa w ratowaniu życia Eriksena, ponieważ medycy reprezentacji specjalizują się głównie w urazach mechanicznych, a niekoniecznie kardiologii. - Na początku duński lekarz miał problem z pełnym zrozumieniem sytuacji - dodał.

W czwartek 17 czerwca Dania zagra drugi mecz na Euro 2020. Tym razem przeciwnikiem będzie reprezentacja Belgii. Spotkanie rozpocznie się o 18:00. W 10. minucie mecz zostanie przerwany. Piłkarze chcą dołączyć w ten sposób do kibiców, którzy zapowiedzieli owację na stojąco dla Eriksena, który w reprezentacji gra właśnie z numerem 10.

Mecz na Euro 2020 przerwany. Gest w stronę EriksenaMecz na Euro 2020 przerwany. Gest w stronę Eriksena