Anglicy uklęknęli przed meczem z Chorwacją. Zaskakująca reakcja kibiców

Reprezentanci Anglii, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią federacji, uklęknęli przed pierwszym meczem grupowym Euro 2020 z Chorwacją. Reakcja kibiców okazała się w większości pozytywna, wbrew wcześniejszym obawom.

Temat klękania przed meczami piłkarskimi jako wyraz sprzeciwu wobec rasizmu i dyskryminacji wzbudza wiele emocji, nie tylko na Wyspach. Wystarczy przypomnieć, że również w Polsce trwały dyskusje, czy polscy kadrowicze powinni klęknąć przed meczem z Anglią na Wembley. Także w Anglii zaczęły pojawiać się wątpliwości. Podczas meczów towarzyskich reprezentanci Anglii wykonali ten gest i zostali wygwizdani zarówno w Middlesbrough podczas meczu z Austrią  (1:0), jak i w drugim meczu z Rumunią.

Zobacz wideo Polacy uklękną na murawie Wembley? Boniek: Jestem absolutnie przeciwko takim akcjom

Mimo tego Anglicy postanowili nie rezygnować z tego gestu. – Jesteśmy bardziej zdeterminowani niż kiedykolwiek, by klęczeć podczas mistrzostw Europy – powiedział Southgate. – Jesteśmy rozczarowani tym, że zostaliśmy wygwizdani. Ale najważniejsze jest to, by piłkarze wiedzieli, iż jesteśmy zjednoczeni i że będziemy się wspierać. Rozumiemy to, że mogą pojawiać się różne reakcje, ale będziemy je ignorować i robić swoje – zapowiedział selekcjoner.

piłka nożna, Radomiak RadomZnamy dwóch beniaminków ekstraklasy! Powroty po 36 i trzech latach!

Oficjalny komunikat dotyczący klękania na Euro wydała nawet angielska federacja piłkarska. "Przed meczem z Chorwacją otwierającym turniej dla Anglików na Wembley piłkarze także uklękną w geście jedności i wsparcia dla walki z nierównościami społecznymi. Te pochodzą z XVIII wieku i nie powinny być uważane za coś nowego. Jednocześnie angielska federacja wskazała bardzo jasno, że nie przychyla się tym gestem do wspierania ruchów ideologicznych, czy akcji politycznych. Nie może być żadnych wątpliwości w kwestii tego, dlaczego piłkarze klękają" - czytamy w komunikacie.

"Prosimy, żeby osoby, które sprzeciwiają się takiemu zachowaniu zawodników, przemyślały, jaki przekaz wysyłają w ten sposób piłkarzom. Chcemy, żebyście uszanowali to, że piłkarze tego chcą i pamiętali, że powinniśmy być zaangażowani w walkę przeciwko dyskryminacji wszyscy razem. Oni zrobią dla was wszystko, co będą mogli. Wy też zróbcie, co możecie dla nich" - tłumaczą działacze.

Anglicy nagrodzeni brawami przed meczem

Zgodnie z zapowiedzią, reprezentanci Anglii uklęknęli na jedno kolano przed meczem z Chorwacją. Okazało się, że tym razem reakcje były w większości pozytywne. Większość kibiców zareagowała oklaskami, choć słychać było również buczenie. – Większość kibiców na stadionie zdecydowanie sprzeciwia się rasizmowi i stoi za równością i ich zespołem – napisał Gary Lineker. - Dobrze słyszeć, jak buczenie tonie wśród oklasków – to słowa Piersa Morgana.

Jan Mucha doradza Paulo Sousie przed meczem Polska - Słowacja na Euro 2020Jan Mucha doradza Paulo Sousie przed meczem Polska - Słowacja na Euro 2020

Aplauz zaczął się w tym samym momencie, co buczenie. Wygląda na to, że kibice wspierają drużynę w ich zamiarze. Jedno i drugie było głośne, ale aplauz znacznie głośniejszy – napisał na Twitterze Miguel Delaney, dziennikarz "The Independent".

Niektóre reprezentacje zrezygnowały z wykonywania tego gestu. Poinformowali o tym już Węgrzy i Szkoci. Przed meczem z Anglią nie uklękli także Chorwaci. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wygraną Anglików 1:0 po bramce Raheema Sterlinga.

Mural na żywo Sport.pl zagrzewa polskich piłkarzy

Emocje start! Chcesz podzielić się swoimi piłkarskimi emocjami? Nic prostszego. Specjalnie na Euro przygotowaliśmy Mural na żywo! Pokaż nam, jak kibicujesz polskiej reprezentacji, a my spośród przesłanych haseł wybierzemy najlepsze i umieścimy je na żywym muralu. Mural jest do obejrzenia w Warszawie pod adresem Waryńskiego 3, a swoje zgłoszenia możesz przesyłać pod linkiem muralnazywo.pl