Anglicy wygrywają pierwszy mecz! Zrewanżowali się za półfinał MŚ

Reprezentacja Anglii pokonała Chorwację 1:0 w meczu grupy D piłkarskich mistrzostw Europy. Jedynego gola w rozgrywanym na londyńskim Wembley spotkaniu strzelił w drugiej połowie Raheem Sterling.

Niedzielny mecz na Wembley można było uznać za rewanż za półfinał ostatnich mistrzostw świata, w których Chorwacja pokonała po dogrywce Anglię 2:1. Wprawdzie oba zespoły zmierzyły się w międzyczasie dwukrotnie w Lidze Narodów, to jednak starcie w ramach wielkiej imprezy, jaką są mistrzostwa Europy, ma zdecydowanie większe znaczenie. Poza kadrą na mecz, rozgrywany w sporym upale i w obecności 22,5 tysiąca kibiców, znalazły się trzy gwiazdy reprezentacji Anglii. O ile nieobecność kontuzjowanego Harry'ego Maguire'a była od jakiegoś czasu znana, tak pozostawienie poza kadrą przez Garetha Southgate Ben Chilwella i Jadona Sancho, było ogromnym zaskoczeniem, tym bardziej że na lewej obronie wystąpił nominalny prawy obrońca - Kieran Trippier.

Spotkanie rozpoczęło się od dużej dominacji Anglików, która jednak trwała jedynie przez 20 minut. W tym czasie jednak gospodarze byli dwukrotnie blisko wyjścia na prowadzenie. W szóstej minucie po akcji Raheema Sterlinga elegancki techniczny strzał oddał Phil Foden, ale piłka trafiła tylko w słupek bramki Dominika Livakovica. Kilka minut później chorwacki bramkarz musiał już się wykazać po uderzeniu z dystansu Kalvina Phillipsa, jednak stanął na wysokości zadania i odbił piłkę.

W kolejnych minutach Chorwaci zdołali odzyskać kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami, jednak w dalszym ciągu mieli ogromne problemy nad stworzeniem zagrożenia pod bramką Jordana Pickforda. Jedno bardzo niecelne uderzenie Ivana Perisicia to było wszystko, na co było stać wicemistrzów świata w pierwszej połowie, która zakończyła się bezbramkowym remisem.

Po przerwie emocji piłkarskich było już zdecydowanie więcej. A zaczęły się one w 57. minucie. Wtedy to senne widowisko rozbudził duet Kalvin Phillips - Raheem Sterling. Pomocnik Leeds, który przez cały mecz imponował znakomitą postawą w środku pola, ładnie ściął z piłką ze skrzydła do środka i dostrzegł wbiegającego w pole karne Sterlinga, a ten wygrał pojedynek z Livakoviciem i otworzył wynik meczu.

Chwilę później powinno być już 2:0 dla Anglii. Po centrze z lewego skrzydła fatalnie spudłował z kilku metrów Harry Kane. Chorwaci odpowiedzieli szansą Ante Rebicia, do którego trafiła piłka po zablokowanym strzela Mateo Kovacicia. Napastnik Milanu jednak z kilkunastu metrów skiksował i uderzył bardzo niecelnie, podobnie jak kilka minut później pod drugą bramką w analogicznej sytuacji Raheem Sterling. Ponadto z rzutu wolnego minimalnie nad poprzeczką uderzył Mason Mount.

W końcówce przegrywający Chorwaci nie byli w stanie choćby zbliżyć się do wyrównania i wynik już się nie zmienił. Anglia minimalnie, ale zasłużenie pokonała Chorwację 1:0 i jest pierwszym liderem grupy D, w której już w poniedziałek Czesi zmierzą się ze Szkocją.

Grupa D: Anglia - Chorwacja 1:0 (0:0)

Bramki: Sterling 57'

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Mings, Trippier - Phillips, Rice - Sterling (90' Calvert-Lewin), Mount, Foden (71' Rashford) - Kane (82' Bellingham).

Chorwacja: Livaković - Vrsaljko, Vida, Caleta-Car, Gvardiol - Modrić, Brozović (70' Vlasić), Kovacić (85' Pasalić) - Kramarić (70' Brekalo), Rebić (78' Petković), Perisić.

Żółte kartki: Foden - Kovacić, Caleta-Car, Brozović.

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy).