"Dzięki niemu Christian Eriksen żyje. Najwyższy poziom profesjonalizmu"

- Jak najbardziej należy gratulować kapitanowi Danii. Rozpoczęcie reanimacji, które wykonał, jest tutaj kluczowe. Dzięki temu ten człowiek żyje - mówił o pomocy, której udzielił Christianowi Eriksenowi kapitan Duńczyków, Simon Kjaer w programie "Euro Sekcja" kardiolog i ekspert ds. medycyny sportowej, Robert Gajda.

Spotkanie pomiędzy reprezentacją Danii, a Finlandii zostało przerwane w 43. minucie z powodu nieprzyjemnej sytuacji z udziałem Christiana Eriksena. Po utracie przytomności kolegi z boiska bardzo umiejętnie zareagował kapitan Duńczyków, Simon Kjaer, który od razu ruszył do rodaka, aby przeprowadzić pierwszą pomoc.

Zobacz wideo Skrzydłowy czy wahadłowy? Lewa czy prawa strona? Kamil Jóźwiak mówi o swojej pozycji na boisku

Kjaer zaczął reanimację Eriksena. Lekarz napisał do niego: Uratowałeś swojemu koledze życie

Kjaer jako pierwszy wykonał reanimację. Wszystkie światowe media podkreślają, że zachowanie stopera mogło być kluczowe, bo to on sprawdził również, czy Eriksen nie połknął języka, co mogło doprowadzić do jego uduszenia. 

Do Kjaera we wpisie na Twitterze napisał lekarz, doktor Philip Lee, który także pogratulował Duńczykowi niesamowitej reakcji na zdarzenie na boisku. "Może nie będzie to dla ciebie wiele znaczyło, ale jako lekarz, mogę stwierdzić, że tego wieczoru uratowałeś swojemu koledze życie" - ocenił. 

Ekspert w "Euro Sekcji": Zachowanie piłkarzy było fenomenalne. Dzięki temu ten człowiek żyje

Sprawę dla Sport.pl w programie "Euro Sekcja" skomentował kardiolog, specjalista ds. medycyny sportowej i aktywny sportowiec, Robert Gajda. - Jak najbardziej należy gratulować kapitanowi Danii. Rozpoczęcie reanimacji, które wykonał, jest tutaj kluczowe. Jeśli Eriksen sam by się ocknął w tej sytuacji, to dobrze, ale jeśli się nie ocknął, to zachowanie piłkarzy bardzo mu pomogło. Było fenomenalne pod każdym względem: i medycznym, i etycznym. To było na najwyższym poziomie profesjonalizmu, bez błędu, bez pudła. Dzięki temu ten człowiek w tej chwili żyje - wskazał Gajda.

 

Stan Eriksena stabilny. Dania przegrała z Finlandią

Christian Eriksen został przetransportowany do szpitala, gdzie przebywa obecnie. Przechodzi kolejne badania, ale jego stan jest opisywany jako stabilny. Kjaer razem z resztą zawodników reprezentacji Danii wrócił na boisko i dograł spotkanie z Finlandią, choć nie do ostatniej minuty. Został zmieniony w 63. minucie przez Jannika Vestergaarda. Ostatecznie to Finowie wygrali je 1:0. Duńczycy zagrają kolejne spotkania 17 czerwca z Belgią i 21 czerwca z Rosją.

Kjaer pierwszy mecz w reprezentacji Danii rozegrał w czerwcu 2009 roku. Obecnie jest jej kapitanem z dorobkiem 106 spotkań i trzech bramek. Jest piłkarzem Milanu, z którym w tym sezonie zdobył wicemistrzostwo Włoch. Zagrał w 28 spotkaniach Serie A i zaliczył dwie asysty.

Więcej o: