Kuriozalne przeprosiny BBC ws. transmisji z reanimacji Eriksena spotkały się z ostrą ripostą

Brytyjska publiczna stacja telewizyjna BBC została zalana falą krytyki po tym, jak przez długi minuty pokazywała reanimację Christiana Erikscena podczas przerwanego meczu z Finlandią. Stacja przeprosiła za swoje zachowanie w kuriozalnym oświadczeniu.

29-letni duński piłkarz stracił przytomność pod koniec I połowy meczu Euro 2020 w Kopenhadze. Natychmiast został mu udzielona pomoc. Pierwszy ruszył do akcji kapitan Duńczyków, Simon Kjaer. Potem reanimację kontynuowali duńscy lekarze, a reszta piłkarzy z drużyny otoczyła swojego kolegę, zasłaniając obraz akcji ratunkowej kamerom.  

Zobacz wideo Zaskakująca tajna broń reprezentacji Polski. "Naprawdę sami tego nie wiemy"

BBC nie przerwało transmisji, kibice oburzeni

BBC w przeciwieństwie do dużej części stacji telewizyjnych na świecie nie przerwała w tym momencie nadawania obrazu ze stadionu Parken. Co więcej, na ekranach brytyjskich widzów pojawiła się też zrozpaczona żona piłkarza, która stała na murawie przy linii bocznej. Dopiero gdy Eriksen na noszach opuszczał stadion, BBC przerwała transmisję i przełączyła się do studia. 

Obrazy z reanimacji Eriksena wywołały burzę w mediach społecznościowych. BBC zalała lawina krytyki. Stacja przeprosiła za swoje zachowanie, ale usprawiedliwiała się w kuriozalny sposób, że nie miała kontroli nad tym, co pokazywane jest w przekazie: 

Przepraszamy wszystkich, którzy poczuli się urażeni obrazami z transmisji. Przekaz ze stadionu jest kontrolowany przez UEFA i miejscowego operatora. Gdy tylko mecz został zawieszony, przerwaliśmy przekaz tak szybko, jak to było możliwe. 

Swój żal wyraził też Gary Lineker, jeden z komentatorów stacji dodał: Wszyscy w BBC mają nadzieję, że Christian w pełni wróci do zdrowia.  

BBC nie miała kontroli? Kuriozalne przeprosiny też wywołały krytykę

Kuriozalne oświadczenie BBC nie przekonało krytyków. Dała temu wyraz m.in. dziennikarka Ash Sarkar: BBC nie miała kontroli nad kamerami na boisku, ale mogła - i powinna – przenieść obraz do studia o wiele szybciej. A każdy, kto jest odpowiedzialny za zbliżenia twarzy Eriksena, gdy był reanimowany i jego zdruzgotanej żony, powinien natychmiast wylecieć z pracy. Przykro mi.

Inny użytkownik Twittera przypomniał, że sytuacje jak te z Eriksenem są uregulowane w Wielkiej Brytanii i wytyczne nadzorującego media na Wyspach urzędu Ofcom wyraźnie mówią, że telewizje nie powinny pokazywać osób, które są reanimowane oraz ofiar wypadków. Ten sam zakaz obowiązuje również pokazywanie osób, które przeżywają osobistą tragedię. 

Mecz został dokończony wieczorem. Finlandia wygrała 1:0.

Również w sobotę miała się odbyć konferencja prasowa reprezentacji Anglii przed meczem z Chorwacją, ale została odwołana. "Wszystkie nasze myśli są z Christianem Eriksenem i jego rodziną" - napisano w oświadczeniu. 

 

TVP popełniła podobny błąd co BBC

W Polsce TVP Sport, która pokazywała mecz Dania - Finlandia również nie przestała pokazywać obrazków z boiska stadionu w Kopenhadze. Stację również była krytykowana w mediach społecznościowych. Za brak wyczucia przeprosił szef TVP Sport, Marek Szkolnikowski.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.