Sensacyjne zwycięstwo Finlandii w dramatycznym meczu z Danią. Historyczny wyczyn Finów

W cieniu dramatycznych wydarzeń i reanimacji Christiana Eriksena dokończono starcie Danii z Finlandią. Goście, debiutanci na Euro, sprawili sensację i wygrali 1:0, choć oddali tylko jeden strzał celny!

Od początku meczu zdecydowanie dominowali Duńczycy. Dyktowali warunki gry, częściej byli przy piłce, zepchnęli rywali do defensywy i oddawali mnóstwo strzałów, ale najczęściej niecelnych. Duńczycy próbowali wysokiego pressingu, chcieli jak najszybciej odzyskać piłkę. Już w siódmej minucie mogli objąć prowadzenie, ale Hradecky świetnie obronił strzał z osiemnastu metrów Oldera Winda.

Reanimacja Eriksena

Po kwadransie Duńczycy mieli kolejną dobrą okazję. Hojbjerg dobrze przymierzył głową, ale kapitalny refleks pokazał bramkarz Finlandii. Dziesięć minut później Martin Braithwaite wpadł w pole karne w kontrze, uderzył mocno lewą nogą, ale obok słupka.

W 40. minucie doszło do przerażającej sytuacji. Christian Eriksen upadł na murawę bez kontaktu z przeciwnikiem i stracił przytomność. Był długo reanimowany, a potem na noszach przewieziono go do szatni, a następnie trafił do szpitala. Na szczęście odzyskał przytomność i jest w szpitalu na badaniach.

Kapitalnie zachował się w kolejnym meczu Euro Romelu Lukaku. Belg po strzelonej bramce pobiegł do kamer i krzyczał: Christian, Christian, kocham Cię.

Po ponad półtoragodzinnej przerwie zawodnicy wrócili do gry. UEFA podjęła decyzję o kontynuacji meczu od godziny 20:30 i dodawała, że jest to odpowiedź na prośbę drużyn. Po wznowieniu gry cały czas atakowali Duńczycy, ale robili to bardzo nieudolnie, a gola strzeli Finowie. W 60. minucie Uronen dośrodkował z lewej strony, a głową akcję sfinalizował Joel Pohjanpalo. Przy tym golu lepiej mógł zachować się bramkarz Kasper Schmeichel.

Gospodarze mogli wyrównać kwadrans później. Pierre-Emile Hojbjerg fatalnie jednak wykonał rzut karny, strzelił wprost w ręce bramkarza. Potem Duńczycy bili głową w mur i nie potrafili już stworzyć groźnych okazji. Statystyki pokazują, jak jednostronne było to spotkanie: Duńczycy oddali 23 strzały i mieli rzut karny, za to Finowie oddali tylko jeden celny strzał, ale i tak zapewnili sobie zwycięstwo w swoim debiucie na mistrzostwach Europy.

Dania - Finlandia, Euro 2020Piłkarz Danii bohaterem. Mógł uratować życie Eriksena. "Tej reakcji nie zapomnimy"

W drugiej kolejce w tej grupie, która zaplanowana jest na 16 i 17 czerwca Belgia zmierzy się z Danią, a Finlandia z Rosją.

Dania - Finlandia 0:1 (0:0)

Bramka: Pohjanpalo (60.)

Dania: Schmeichel - Wass (76. Stryger Larsen), Kjaer (63. Vestergaard), Christensen, Maehle - Eriksen (43. Jensen), Hojbjerg, Delaney (76. Cornelius) - Poulsen, Older Wind (63. Skov Olsen), Braithwaite.

Finlandia: Hradecky - Toivio, Arajuuri, O'Shaughnessy - Raitala (90. Vaisanen), Lod Ż, Sparv Ż (76. Schuller), Kamara, Uronen - Pukki (76. Kauko), Pohjanpalo (84. Forss).

W grupie B grają również Belgowie oraz Rosjanie.