Kolejna reprezentacja dołącza do Węgier i nie będzie klękać przed meczami na Euro

Reprezentacja Szkocji nie będzie klękać przed meczami Euro 2021 w ramach akcji Black Lives Matter. W oficjalnym oświadczeniu Szkoci poinformowali, że wspierają walkę z nierównościami rasowymi, ale w inny sposób.

W ramach akcji Black Lives Matter zawodnicy klubów piłkarskich Premier League klękali przed rozpoczęciem meczów. Do akcji dołączyli się zawodnicy z innych lig, a także niektóre kadry narodowe, jak chociażby reprezentacja Anglii. Cześć drużyn poinformowało jednak, że nie będzie wykonywać tego gestu w czasie Euro 2020. 

Zobacz wideo Rzecznik reprezentacji Polski o sytuacji zdrowotnej piłkarzy i gotowości do gry Jana Bednarka

Piłkarze reprezentacji Szkocji nie będą klękać przed meczami Euro 2020. Jest oświadczenie

Jako pierwsi taką decyzję podjęli Węgrzy, do których dołączyła także reprezentacja Szkocji. Selekcjoner Steve Clarke już wcześniej sprzeciwiał się wykonywaniu tego gestu ze względu na to, że siła jego przekazu została osłabiona w ostatnich miesiącach. Decyzja została podjęta po konsultacji z zawodnikami kadry narodowej. 

Sergio Ramos dostał znakomitą ofertę. 5-letni kontrakt i 7 mln euro rocznieSergio Ramos dostał znakomitą ofertę. 5-letni kontrakt i 7 mln euro rocznie

Szkoci zamierzają jednak nadal wspierać inicjatywy dotyczące walce z jakimikolwiek przejawami rasizmu. Przed rozpoczęciem meczu piłkarze będą stać obok siebie - Ważne jest, abyśmy nadal zajmowali się kwestią rasizmu i zwiększali świadomość potrzeby zmiany sposobu myślenia ludzi, ale także ich zachowań - powiedział Andy Robertson, kapitan reprezentacji Szkocji

W czasie mistrzostw Europy reprezentacja Szkocji będzie rywalizować w grupie D z Anglią, Chorwacją oraz Czechami. W pierwszym meczu turnieju Szkocji zagrają w poniedziałek 14 czerwca z Czechami. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15:00 na Hampden Park w Glasgow.

Kontrowersyjna sytuacja w meczu Węgry - Irlandia. Orban: Na stadionach nie ma miejsca na klęczenie 

Kilka dni temu doszło do kontrowersyjnego zdarzenia związanego z klękaniem przed pierwszym gwizdkiem sędziego. We wtorek reprezentacja Węgier zagrała z Irlandią w spotkaniu towarzyskim. Zasiadający na trybunach stadionu w Budapeszcie kibice wygwizdali zawodników z Irlandii, którzy klęknęli przed pierwszym gwizdkiem.

Euro 2020. Reprezentacja Turcji ma szansę na pierwszą wygraną z Włochami na Stadionie Olimpijskim w Rzymie.To czarny koń Euro 2020? Włosi chcą zagrać z nimi w finale. "Boom albo totalna porażka"

Do sprawy odniósł się nawet premier Węgier Viktor Orban.  - Na stadionach nie ma miejsca na klęczenie. Węgrzy klęczą tylko w trzech sytuacjach: przed Bogiem, ojczyzną i prosząc o rękę ukochanej. Ten gest jest wymyślony przez kraje, które brały udział w niewolnictwie, my nigdy w tym nie uczestniczyliśmy. Poza tym nie prowokuje się gospodarza, kiedy jest się w gościach - powiedział szef węgierskiego rządu.