UEFA przygotowała procedurę. To się stanie, jeśli kadra zostanie zaatakowana koronawirusem

UEFA przygotowała specjalną procedurę na wypadek, gdyby któraś z reprezentacji została zdziesiątkowana przez koronawirusa. Być może wykorzystać ją będą musiały reprezentacje Hiszpanii oraz Szwecji, w których wykryto po dwóch piłkarzy zakażonych koronawirusem. Wyjaśniamy, co można zrobić w takiej sytuacji.

Euro 2021 rozpoczyna się już 11 czerwca. Poważnym utrudnieniem w przypadku nadchodzącej imprezy jest wciąż trwająca pandemia koronawirusa. Przekonali się o tym nasi grupowi rywale. W tym momencie Hiszpanie oraz Szwedzi mają po dwóch piłkarzy zakażonych koronawirusem Chodzi o Sergio Busquetsa, Diego Llorente, Dejana Kulusevskiego oraz Mattiasa Svanberga. Z racji tego, że wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko, istnieje ryzyko, że liczba chorych się zwiększy. Odpowiedź poznamy w najbliższych dniach, w czasie których obie reprezentacje będą regularnie przeprowadzać testy PCR. 

Zobacz wideo Problemy Hiszpanów przed Euro 2020. "Przygotowania zostały storpedowane przez koronawirusa"

Euro 2021. UEFA przygotowała procedurę związaną z pandemią koronawirusa 

UEFA przygotowała specjalną procedurę na wypadek, gdyby któraś z reprezentacji została zdziesiątkowana przez koronawirusa. Mecz na Euro zostanie rozegrany, jeśli w zespole będzie co najmniej trzynastu zdrowych piłkarzy, w tym bramkarz. W krytycznej sytuacji selekcjoner reprezentacji ma prawo dowołać dodatkowych zawodników, którzy nie znaleźli się na liście 26 powołanych. Wiele kadr narodowych zabezpieczyło się zresztą na ten wypadek, tworząc listy rezerwowych. 

Lewandowski krytykowany za zachowanie w trakcie meczu. Lewandowski krytykowany za zachowanie w trakcie meczu. "Blokuje kolegów"

Jeśli nie uda się osiągnąć minimum 13 piłkarzy, mecz może zostać przełożony i rozegrany w 48 godzin. Spotkanie może się odbyć na tym samym obiekcie o godzinie 12:00 lub 15:00 w następnych dwóch dniach. Istnieje także furtka awaryjna w postaci przeniesienia spotkania na inny obiekt, w tym taki, które nie znajduje się w gronie 11 miast gospodarzy mistrzostw Europy.  

BBC wybrało Polaka, który może błysnąć na Euro 2020. BBC wybrało Polaka, który może błysnąć na Euro 2020. "Jest już za późno na transfer"

W przypadku, gdy nie uda się spełnić powyższych warunków, mecz zostanie anulowany i zweryfikowany jako walkower 3:0 dla rywali. 

Więcej o: