Planował serię zamachów na Euro 2020! Są szczegóły możliwych ataków. Piorunująca akcja antyterrorystów

W środę węgierscy antyterroryści zatrzymali mężczyznę, który zamierzał przeprowadzić serię zamachów w różnych miejscach na Węgrzech m.in. z użyciem bomby. Jednym z jego celów miał być stadion Puskas Arena, na którym zaplanowano cztery mecze Euro 2020.

Janos Hajdu, dyrektor generalny Centrum Zwalczania Terroryzmu, ogłosił na środowej konferencji prasowej, że młody mężczyzna został schwytany we wtorek.

Zobacz wideo

Giganci jednak mają zostać wykluczeni z Ligi Mistrzów! Giganci jednak mają zostać wykluczeni z Ligi Mistrzów! "Ceferin już podjął decyzję"

21-latek oskarżony o terroryzm. Planował zamach bombowy na jednym ze stadionów Euro 2020

Dyrektor generalny dodał, że dochodzenie w tej sprawie było prowadzone od kilku tygodni, po tym jak młody Węgier aktywnie spędzał czas na stronach internetowych tzw. "dark webu" powiązanych z państwem islamskim. Z treści jego konwersacji wynikało, że przygotowywał się do ataku terrorystycznego.

Węgierskie media opisują szczegóły planowanego ataku. "Młody człowiek chciał zrobić bombę i użyć jej na imprezie masowej w Budapeszcie. W rozmowach pojawiły się również informacje o tzw. atakach taranowania, czyli wbijających się samochodach w tłum. Młody człowiek stanowczo zaprzeczył, że miał prowadzić tego typu działania" - czytamy na portalu portfolio.hu.

Janus Hajdu potwierdził, że młody Węgier podejrzany o działania terrorystyczne, kupił już materiały potrzebne do zbudowania bomby rurowej. 21-latek przeszedł na Islam i studiował na uniwersytecie w Budapeszcie. - Mówimy o całkowicie normalnym, przeciętnym 21-letnim węgierskim mężczyźnie - dodał szef węgierskiej grupy antyterrorystów.

Był wyśmiewany, a stał się odkryciem ekstraklasy. Był wyśmiewany, a stał się odkryciem ekstraklasy. "Po Euro może go już nie być"

Hajdu powiedział ponadto, że cały czas toczy się śledztwo w tej sprawie i na razie nie wiadomo, czy mężczyzna działał sam, czy też może miał wspólników.

Prokurator generalny Tibor Ibolya przyznał, że prokuratura w Budapeszcie zatrzymała 21-letniego mężczyznę, który jest podejrzany o "przygotowywanie aktów terrorystycznych w celu zastraszenia ludności Europy na Węgrzech". Metropolitalna Prokuratura Śledcza przesłuchała mężczyznę jako podejrzanego na podstawie uzasadnionego podejrzenia o przygotowanie do aktu terrorystycznego i złożyła wniosek o jego aresztowanie. W środę po południu Sąd Metropolitalny poinformował, że Centralny Sąd Rejonowy w Budapeszcie nakazał aresztowanie podejrzanego na miesiąc.

Zobacz jak wyglądała akcja antyterrorystów przed zatrzymanie podejrzanego:

 

Według węgierskiej gazety "Magyar Nemzet", głównym celem terrorysty była stadion Puskas Arena w Budapeszcie, gdzie zostaną rozegrane cztery mecze Euro 2020 - trzy w grupie: Węgry - Portugalia, Węgry - Francja i Portugalia - Francja oraz jedno w 1/8 finału.

Więcej o: