Francuzi stracili piłkarza na rzecz Hiszpanii. "To nie zdrada, to pragmatyzm"

- Mam z tym duży problem. W głębi serca możesz mieć dwa kraje, ale nie możesz grać w dwóch różnych reprezentacjach, przepraszam - mówi Emmanuel Petit, były reprezentant Francji o decyzji Aymerica Laporte'a, który zdecydował się zamienić kadrę Francji na Hiszpanii.

Aymeric Laporte wybrał między Francją a Hiszpanią już jakiś czas temu, jednak musiał czekać na decyzję hiszpańskich władz. We wtorek stacja "ESPN" potwierdziła informacje o otrzymaniu obywatelstwa, co oznacza, że selekcjoner reprezentacji Hiszpanii Luis Henrique, może powołać obrońcę na najbliższe mistrzostwa Europy. Hiszpania w meczu Grupy E zmierzy się 19 czerwca w Sewilli z reprezentacją Polski.

Zobacz wideo Tak słabego sportowo Lecha kibice dawno nie widzieli [Naszym Okiem]

Grzegorz Krychowiak w meczu Anglia-Polska w marcu 2021 roku i na starym zdjęciu ze zgrupowania reprezentacji U-15 z Wojciechem SzczęsnymSzczęsny: Krychowiak siedział sobie i podeszło do niego dwóch dresów z zapalniczką

Hipokryzja Laporte

Taka decyzja Aymerica Laporte'a, według informacji hiszpańskiego dziennika "Marca", spotkała się z olbrzymią jego krytyką we Francji. Wiele osób w tym kraju mówi o hipokryzji w wypowiedzi piłkarza z marca tego roku. Miał wtedy powiedzieć, że noszenie niebieskiej koszuli reprezentacji Francji było zawsze jego marzeniem, a występy w młodzieżowej kadrze Francji to jedne z najlepszych doświadczeń jego życia. A po tych słowach, teraz zawodnik zdecydował się grać w reprezentacji Hiszpanii.

Byli reprezentacji Francji Jerome Rothen i Emmanuel Petit nazywają nawet obrońcę Manchesteru City oportunistą.

- Mam z tym duży problem. W głębi serca możesz mieć dwa kraje, ale nie możesz grać w dwóch różnych reprezentacjach, przepraszam. Więc jeśli teraz Karim Benzema nie gra w kadrze Francji, to może w innej, tak? Hiszpanie nagle zorientowali się, że mają mało środkowych obrońców - grzmiał Petit w rozmowie z radiem "RMC". 

Zawodnika bronią dziennikarze. - Więc co, Aymeric Laporte jest zdrajcą narodu, oportunistą gotowym do gry w każdej reprezentacji? Może się trochę uspokoimy. Jego wybór pozostaje wyborem sportowym. Nie jest żołnierzem, który opuścił kraj dla wroga. Laporte kiedyś miał nadzieję, że będzie w pierwszej kadrze Francji. Napisał nawet o tym do Didiera Deschampsa, aby go przekonać, że jest to jego marzenie. Ale nigdy nie zagrał ani sekundy. Po jakimś czasie, w wieku prawie 27 lat, ma prawo wyciągnąć właściwe wnioski. To nie jest zdrada, to pragmatyzm - pisze Virginie Phulpin, dziennikarka "Europe1.fr".

Akceptuję również, że zdecydował się występować w kadrze Hiszpanii. - Hiszpania to jego drugi kraj. Jeśli Francja nie chce go w swoim składzie, to jest to dobra wiadomość, że może mieć szansę gry gdzie indziej. Urodził się co prawda w miejscowości Agen, ale to właśnie w hiszpańskim Athletic Bilbao był szkolony. Do klubu baskijskiego przyjechał w wieku 15 lat - dodaje Virginie Phulpin.

Cristiano Ronaldo ustanowił genialny rekord! 100, 103, 118, 450 goliCristiano Ronaldo ustanowił genialny rekord! 100, 103, 118, 450 goli

W tym sezonie Laporte wystąpił w 27 spotkaniach, w których strzelił dwa gole. Pierwszą bramkę zdobył w ćwierćfinale z Arsenalem, a drugą w finale z Tottenhamem. Trafienie Hiszpana dało zwycięstwo drużynie Pepa Guardioli.