Wpadka Niemiec! Piłkarz jednak nie dostał pozwolenia na zmianę reprezentacji

Borna Sosa - obrońca VfB Stuttgart - nie będzie mógł zmienić narodowych barw. Jak donosi "Sueddeutsche Zeitung" nadzieje reprezentacji Niemiec na powołanie 23-latka do swojej kadry na mistrzostwa Europy, zostały rozwiane.

W zeszłym tygodniu reprezentacja Niemiec żyła nadzieją na pozyskanie kolejnego zawodnika do swojej kadry. Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB) "dokładnie i poważnie zbadał możliwość kwalifikacji [Borna Sosy] do gry dla Niemiec", jednak jak poinformował dyrektor DFB Oliver Bierhoff: - Niestety, wynik jest negatywny. Nie jest to spowodowane brakiem obywatelstwa, a regulaminem FIFA.

Zobacz wideo Kto mógłby zastąpić Lewandowskiego w Bayernie? Skaut Borussii: Jest kilka nazwisk

Reprezentacja Niemiec chciała ominąć regulamin FIFA dla Borna Sosy? "To ciekawy zawodnik. Z dużym potencjałem"

Według "Sueddeutsche Zeitung" władzom zależało na sprowadzeniu 23-latka przed mistrzostwami Europy. Okazuje się, że Borna Sosa otrzymał niemieckie obywatelstwo, co teoretycznie daje mu możliwość gry w reprezentacji Niemiec. Jednak jest to tylko teoria, ponieważ zmianę narodowych barw warunkuje jeszcze regulamin FIFA, w którym na przestrzeni ostatnich miesięcy dokonano kilku zmian.

Kontuzja Krzysztofa Piątka! Chwile grozy reprezentanta PolskiKontuzja Krzysztofa Piątka! Chwile grozy reprezentanta Polski

Przeszkodą jest Artykuł 9 punkt 2 III, który mówi, że zmiana kadry jest możliwa w sytuacji, gdy piłkarz ostatni mecz w barwach młodzieżowej reprezentacji rozegrał poniżej 21. roku życia. Tymczasem Sosa występował w kadrze Chorwacji U21 mając 22 lata. Po konsultacjach z FIFA niemiecki związek przyznał, że "nie ubiegał się o dalszą zmianę w jego przypadku, ponieważ miałoby to małe szanse powodzenia ze względu na statut". 

Mario Gomez i Robert Lewadnowski"Ten fakt jest surrealistyczny". Mario Gomez o Robercie Lewandowskim

Wciąż nie wiadomo, jak niemiecki związek chciał uniknąć zasad, które w przypadku Borna Sosy wydawały się od początku zdane na porażkę. - Borna Sosa to ciekawy zawodnik z dużym potencjałem. Przydałby się reprezentacji Niemiec po zakończeniu procesu jego naturalizacji - oznajmił Bierhoff. 

Borna Sosa w Stuttgarcie występuje od 2018 roku. Wcześniej obrońca występował w Dinamie Zagrzeb. W Bundeslidze rozegrał 36 spotkań, w których strzelił 12 goli. Łącznie w barwach VfB Stuttgart wystąpił w 51 meczach. W tym sezonie stał się jednym z podstawowych zawodników zespołu. Aktualny kontrakt 23-latka z klubem obowiązuje do końca czerwca 2025 roku.