UEFA oficjalnie potwierdza kolejne zmiany na Euro. Paulo Sousa będzie zadowolony

Potwierdziły się informacje pojawiające się w mediach w zeszłym tygodniu. UEFA oficjalnie poinformowała we wtorek, że reprezentacje podczas Euro 2020 będą się składały z 26, a nie 23 zawodników jak było do tej pory.

Euro 2020 zbliża się wielkimi krokami. Turniej rozpocznie się już 11 czerwca meczem grupy A Turcja - Włochy na Stadio Olimpico w Rzymie. Początkowo mistrzostwa miały się odbyć w 2020 roku, ale zostały przełożone z powodu pandemii koronawirusa. Choć turniej odbędzie się zgodnie z planem, to wciąż trwająca pandemia jest powodem kolejnych zmian.

Zobacz wideo Sekretarz generalny PZPN Maciej Sawicki mówi o możliwych bazach Polski na Euro 2020

Bogusław KaczmarekBogusław Kaczmarek grzmi ws. Euro 2020. "Wątroba mnie boli, jak na to patrzę"

UEFA oficjalnie potwierdza. Selekcjonerzy zabiorą 26 zawodników na Euro 2020

Pandemia koronawirusa krzyżuje cały czas plany UEFA związane z Euro 2020. Mamy już potwierdzoną większą liczbę zmian w trakcie meczu, którą znamy z większości lig europejskich. Oprócz tego ostatnio europejska federacja była zmuszona zmienić miejsca rozgrywania meczów w grupie E, w której zagra reprezentacja Polski. Dublin i Bilbao nie były w stanie zapewnić obecności kibiców na stadionach, co było warunkiem UEFA. Z tego powodu mecze zostały przeniesione do Sewilli i Sankt Petersburga. 

We wtorek UEFA za pośrednictwem swojej oficjalnej strony internetowej potwierdziła kolejną zmianę, o której mówiło się w mediach już w zeszłym tygodniu. Selekcjonerzy reprezentacji biorących udział w Euro 2020 będą mogły zabrać na turniej 26, zamiast 23 zawodników jak to było do tej pory. Jest to spowodowane zagrożeniem ewentualnego zarażenia się koronawirusem przez piłkarzy. Większa ilość możliwych zastępców da trenerom większą elastyczność na wypadek kryzysowych sytuacji. Dodatkowo reprezentację będą miały nieograniczoną możliwość dokonywania zmian w kadrach, ale tylko pod warunkiem okazania zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego problemy zdrowotne zawodnika. UEFA podkreśla jednak, że zastąpiony już zawodnik nie będzie mógł zostać przywrócony do kadry. Będzie także możliwość zmiany bramkarza przed każdym meczem na turnieju w przypadku niedyspozycji fizycznej. 

Z takich decyzji federacji zadowolony jest na pewno selekcjoner reprezentacji Polski, Paulo Sousa, który pracuje z naszą kadrą od niedawna. Portugalczyk już na swoje pierwsze zgrupowanie w marcu ogłosił najpierw szeroką kadrę 35 zawodników, a dopiero później zmniejszył ją do 27. Przed Euro kadra zostanie ogłoszona w podobnym kształcie, co potwierdził już w zeszłym tygodniu sekretarz PZPN, Maciej Sawicki. - 16 maja Paulo Sousa ogłosi szeroki skład 33-35 reprezentantów na Euro. Ostateczna kadra na mistrzostwa Europy złożona z 26 reprezentantów ogłoszona zostanie 1 czerwca - powiedział Sawicki w rozmowie z "Interią".

Euro 2020. Polska - Słowacja. Kiedy i gdzie pierwszy mecz reprezentacji Polski?Euro 2020. Polska - Słowacja. Kiedy i gdzie pierwszy mecz reprezentacji Polski?