Euro 2016. Kadra polski, kto grał? Skład reprezentacji na ostatnim Euro

Euro 2016 w wykonaniu reprezentacji Polski było wyjątkowo udane. Podopieczni Adama Nawałki odpadli wówczas dopiero po serii rzutów karnych w ćwierćfinale z Portugalią. Kto grał w biało-czerwonej koszulce? Jak wyglądała kadra zespołu na turniej?

Rozgrywany przed pięcioma laty turniej na francuskich boiskach na długo zapadnie w pamięci polskich kibiców. Euro 2016 w wykonaniu podopiecznych trenera Adama Nawałki przysporzyło wielu pozytywnych, ale i przykrych emocji. Przypomnijmy sobie, kto reprezentował nasz kraj.

Euro 2016. Kto grał w wyjściowym składzie w poprzednich mistrzostwach Europy? 

W bramce Adam Nawałka częściej stawiał na Łukasza Fabiańskiego, który zagrał w dwóch grupowych spotkaniach i obu meczach w fazie pucharowej. Linia defensywna praktycznie się nie zmieniała, pewne miejsce w składzie mieli Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan i Artur Jędrzejczyk.

W środku pola kluczowymi postaciami był natomiast tercet Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński i Jakub Błaszczykowski. W meczach z Irlandią Północną i Ukrainą szansę od pierwszej minuty otrzymał Bartosz Kapustka, a w spotkaniu z Ukrainą w składzie pojawili się Tomasz Jodłowiec i Piotr Zieliński. W ofensywie zmian nie było, gdyż w każdym ze spotkań od pierwszej minuty wystąpili Robert Lewandowski i Arkadiusz Milik.

Najlepszym strzelcem reprezentacji Polski na Euro 2016 był Jakub Błaszczykowski, który dwukrotnie wpisywał się na listę strzelców. Po jednym golu strzelili Arkadiusz Milik i Robert Lewandowski. Najmłodszym z powołanych był Bartosz Kapustka (20 lat), a najstarszym Artur Boruc (36 lat).

Euro 2016. Kadra reprezentacji Polski

Bramkarze: Wojciech Szczęsny, Łukasz Fabiański, Artur Boruc.

Obrońcy: Łukasz Piszczek, Artur Jędrzejczyk, Michał Pazdan, Kamil Glik, Thiago Cionek, Bartosz Salamon, Jakub Wawrzyniak.

Pomocnicy: Jakub Błaszczykowski, Kamil Grosicki, Tomasz Jodłowiec, Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński, Sławomir Peszko, Filip Starzyński, Karol Linetty, Bartosz Kapustka.

Napastnicy: Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Mariusz Stępiński.

Zobacz wideo Sam na sam z Wilkowiczem. Kapustka: Kluczem do sukcesów kadry było wyrzeknięcie się zapędów w ataku

Euro 2016. Kto pozostał w kadrze od czasu francuskiego turnieju?

Jeśli chodzi o bramkarzy, to Wojciech Szczęsny i Łukasz Fabiański w dalszym ciągu walczą o miejsce w wyjściowym składzie. Trzeci z powołanych na francuski turniej bramkarzy Artur Boruc zakończył już reprezentacyjną karierę. Do pożegnania obecnego zawodnika Legii Warszawa doszło 10 listopada 2017 roku w towarzyskim meczu z Urugwajem.

Oficjalne pożegnanie z kadrą ogłosili już także Sławomir Peszko i Łukasz Piszczek. Pierwszy z nich ostatni raz zagrał na mundialu w 2018 roku w meczu z Japonią, zaś drugi pożegnał się z reprezentacją 19 listopada 2019 roku w spotkaniu ze Słowenią. Kilka miesięcy wcześniej zawodową karierę zakończył z kolei Jakub Wawrzyniak.

Na ostatnie, marcowe zgrupowanie reprezentacji Polski Paulo Sousa powołał ośmiu graczy, którzy pamiętali francuski turniej. Byli to Wojciech Szczęsny, Łukasz Fabiański, Kamil Glik, Kamil Grosicki, Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński, Robert Lewandowski i Arkadiusz Milik.

Więcej o: