Duża zmiana w Euro 2020. Na mistrzostwa pojedzie więcej piłkarzy niż zwykle!

Jak donosi brytyjski dziennik "The Times", UEFA pozwoli reprezentacjom zabrać na mistrzostwa Europy 26 zamiast 23 zawodników. To kolejna zmiana w turnieju spowodowana pandemią koronawirusa.

Euro 2020 zbliża się wielkimi krokami. Turniej rozpocznie się już 11 czerwca meczem Turcja - Włochy na Stadio Olimpico w Rzymie. Początkowo mistrzostwa miały się odbyć w 2020 roku, ale zostały przełożone z powodu pandemii koronawirusa. Choć turniej odbędzie się zgodnie z planem, to wciąż trwająca pandemia jest powodem kolejnych zmian.

Zobacz wideo Sekretarz generalny PZPN Maciej Sawicki mówi o możliwych bazach Polski na Euro 2020

"The Times": 26 zamiast 23 zawodników w kadrach reprezentacji podczas Euro 2020. 

Brytyjski dziennik "The Times" poinformował we wtorek, że UEFA umożliwi reprezentacjom zabranie na Euro 2020 26 zamiast 23 zawodników. Głównym powodem jest zabezpieczenie się na ryzyko zakażeń koronawirusem w kadrach narodowych. Ostateczną decyzję w tej sprawie Komitet Wykonawczy UEFA ma przekazać jeszcze w tym tygodniu.

Zwiększenie liczebności drużyn narodowych będzie ułatwieniem przede wszystkim dla selekcjonerów reprezentacji występujących na turnieju, w tym Paulo Sousy. Portugalczyk pracuje z reprezentacją Polski zaledwie od kilku miesięcy i zwiększenie pola manewru podczas samej imprezy będzie dla niego korzystnym rozwiązaniem. Należy zresztą pamiętać o tym, że podczas pierwszego zgrupowania Sousa początkowo prezentował listę rezerwową powołanych piłkarzy, co może wskazywać na to, że w jego kręgu zainteresowania jest więcej niż 23 zawodników. Trzy dodatkowe miejsca to także szansa dla samych piłkarzy, gdyż łącznie na turnieju pojawi się 72 piłkarzy więcej niż początkowo zakładano.

Pierwszą poważną zmianą wprowadzoną w nadchodzących mistrzostwach Europy będzie zabieg stosowany już w większości lig na świecie, czyli zwiększenie liczby zmian podczas meczu z trzech do pięciu. Powodem tego jest próba zmniejszenia liczby urazów. W zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się także, że zmieni się dwóch gospodarzy Euro 2020 i to akurat obu, w których miały się odbyć mecze reprezentacji Polski. Bilbao i Dublin zostały zastąpione Sewillą i Sankt-Petersburgiem. Spowodowane to było tym, że oba miasta nie były w stanie zapewnić obecności kibiców na trybunach, co było głównym warunkiem UEFA

Więcej o: