Spór o Szymona Marciniaka, który nie jedzie na Euro. "Najważniejsze mecze albo pieniądze"

- To krzywdzące dla Szymona, ale ciągle uważam, że to potencjalnie jeden z najlepszych sędziów w Europie. Widzę trochę polityki w tym wszystkim - tak decyzję o odrzuceniu Szymona Marciniaka z grona sędziów na Euro 2020 skomentował Michał Listkiewicz. Ze zdaniem byłego sędziego i prezesa PZPN nie zgadza się były arbiter międzynarodowy, Ryszard Wójcik.

Komisja Sędziowska UEFA wybrała 18 arbitrów, którzy poprowadzą 51 meczów Euro 2020. Na każdym spotkaniu zespół sędziowski będzie się składał z głównego sędziego, dwóch asystentów, tzw. czwartego sędziego, rezerwowego asystenta na stadionie i zespołu czterech sędziów VAR. UEFA dokonała także podziału zespołów, które można sprawdzić TUTAJ.

Zobacz wideo Marciniak odpowiada na krytykę Legii i Rakowa: "Wybieranie sędziów przez kluby to bardzo niebezpieczny trend" [SEKCJA PIŁKARSKA #80]

UEFA wybrała tylko trzech arbitrów z Polski, którzy wezmą udział w zbliżającym się Euro 2020. Wśród nich znaleźli się Paweł Gil (w zespole sędziów VAR) oraz Marcin Boniek i Bartosz Frankowski (sędziowie pomocniczy pełniący funkcje czwartego sędziego lub rezerwowego sędziego asystenta). Jak widać, organizatorzy mistrzostw Europy nie powołali Szymona Marciniaka, który w przeszłości prowadził mecze Euro 2016 czy mistrzostw świata w Rosji z 2018 roku. 

Dwugłos ws. odrzucenia Marciniaka

- Dla mnie taka decyzja to przykre zaskoczenie. Mimo że Szymon miał słabszą jesień, ale to zdarza się przecież też i piłkarzom, i sędziom. Tym bardziej że w gronie sędziów powołanych na Euro są tacy, którzy również miewali słabsze spotkania. To krzywdzące dla Szymona, ale ciągle uważam, że to potencjalnie jeden z najlepszych sędziów w Europie. Widzę trochę polityki w tym wszystkim - tak w rozmowie z portalem Sportowefakty.wp.pl tę decyzję skomentował były sędzia i prezes PZPN, Michał Listkiewicz.

I dodał: Trudno, trzeba się z tym pogodzić. Mnie też się zdarzało, że liczyłem na więcej, a po roku czy dwóch życie wróciło mi to finałem mistrzostw świata. Trzeba to przyjąć na klatę.

Brytyjczycy tworzą własną Superligę. Dostała już zgodę FIFA, UEFA i rząduBrytyjczycy tworzą własną Superligę. Dostała już zgodę FIFA, UEFA i rządu

Innego zdania jest były sędzia międzynarodowy, Ryszard Wójcik. - Szymon cały czas stoi przed dylematem - prowadzić najważniejsze mecze w Europie i na świecie czy dobrze na sędziowaniu zarabiać. Od kilku lat w hierarchii jego celów chyba jednak ten drugi jest trochę ważniejszy. Nie znam sędziów z najlepszych lig w Europie, którzy jeździliby systematycznie w inne strefy klimatyczne, na kilkadziesiąt godzin, żeby poprowadzić jeden mecz - powiedział w rozmowie z Interią.

I dodał: Przeanalizowałem kiedyś jego trzy tygodnie. Tam nie było dnia na wypoczynek, nie było dnia na refleksję i dystans. Sędziowie, którzy nie mają chwili oddechu podczas długiego sezonu, po prostu wypalają się psychicznie i fizycznie. Kiedy sam sędziowałem, nie wyobrażałem sobie takiej sytuacji, że w środku tygodnia prowadzę spotkanie w Lidze Mistrzów, a w piątek czy sobotę jadę na mecz ligowy w Polsce. Psychika nie jest w stanie tego opanować. Ten element dekoncentracji, odejścia, przekłada się później na mecze najważniejsze.

UEFA dokonuje historycznej wymiany

W ramach współpracy federacji UEFA i CONMEBOL (Południowoamerykańska Konfederacja Piłki Nożnej) zdecydowano, że po raz pierwszy w historii dojdzie do wymiany sędziów. Fernando Rapallini (Argentyna) wraz ze swoimi asystentami poprowadzi mecze Euro 2020. Natomiast zespół pod przewodnictwem Jesusa Gila Manzano (Hiszpania) będzie sędziował spotkania Copa America 2021.

Kolejną zmianą ogłoszoną przez federację jest wybór sędzi Stephanie Frappart (Francja), która będzie pierwszą kobietą powołaną na mistrzostwa Europy mężczyzn. Francuzka ma na swoim koncie kilka meczów w rozgrywkach klubowych i meczach reprezentacyjnych. Na Euro 2020 zajmie miejsce sędzi pomocniczej. 

Zbigniew BoniekUjawniono, ile Zbigniew Boniek będzie zarabiał w nowej funkcji. "Wielkie docenienie"

Tegoroczne Euro 2021 będzie pierwszym, w którym mecze będą rozgrywane na 12 stadionach, a ponadto po raz pierwszy w historii używany będzie system wideo weryfikacji VAR. Pierwsze spotkanie turnieju odbędzie się 11 czerwca. Natomiast wielki finał będzie miał miejsce 11 lipca na stadionie Wembley w Londynie.