Reprezentacja Niemiec zmienia trenera! Koniec ery Loewa

Joachim Loew po mistrzostwach Europy nie będzie już selekcjonerem reprezentacji Niemiec, poinformowała DFB.

Joachim Loew rozstanie się z reprezentacją Niemiec. Trener, który doprowadził naszych zachodnich sąsiadów do mistrzostwa świata w 2014 roku, poprosił o skrócenie kontraktu. Pierwotnie miał on obowiazywać do końca mistrzostw świata w Katarze, ale współpraca zostanie zakończona półtora roku wcześniej. – Do najbliższych mistrzostw Europy podejdę z wielkim podekscytowaniem. Moje ambicje się nie zmieniły. Zrobię wszystko, by nasi kibice mieli powody do radości – zadeklarował Loew.

Zobacz wideo Król goli i król asyst, czyli Robert Lewandowski i Thomas Mueller

Joachim Loew wytłumaczył, dlaczego odejdzie z reprezentacji Niemiec

– To bardzo przemyślana decyzja – przekonuje selekcjoner. – Podejmuję ją z dumą, bo możliwość pracy z naszymi najlepszymi zawodnikami od siedemnastu lat była dla mnie czymś szczególnym. Przeżyłem z drużyną wiele triumfów i magicznych, ale też trudnych chwil. Będę na zawsze wdzięczny DFB za stworzenie idealnego środowiska pracy – powiedział Loew.

– Dzięki Loewowi reprezentacja Niemiec ponownie zaczęła się kojarzyć z atrakcyjnym, ofensywnym futbolem – powiedział Oliver Bierhoff, dyrektor generalny reprezentacji Niemiec. – Szkoda, że po Euro się rozstaniemy. Ale na razie o tym nie myślę, bo przed nami wspaniały turniej, do którego musimy się jak najlepiej przygotować. Mistrzostwa Europy będą naszym wielkim, wspólnym celem – zadeklarował Bierhoff.

Prezes DFB Fritz Keller ocenił, że Loew to "jeden z najlepszych trenerów na świecie". – – Dziękuję mu nie tylko za sportowe osiągnięcia, ale i za empatyczne podejście. Poinformował nas o swojej decyzji z dużym wyprzedzeniem, dając nam czas na znalezienie nowego selekcjonera – powiedział Keller.

Joachim Loew z Niemcami pracował od 2004 roku. Doprowadził drużynę do wielu sukcesów

Kadrę Niemiec Loew prowadził od 2006 roku. Z drużyną wygrał aż 117 ze 183 meczów (36 remisów, 30 porażek), doprowadzając naszych zachodnich sąsiadów do złotego (2014) i brązowego (2010) medalu mistrzostw świata i do wicemistrzostwa Europy (2008). Z reprezentacją był związany jednak już wcześniej, bo od 2004 roku był asystentem Jurgena Klinsmanna.

Na Euro 2021 Niemców czekają występy w grupie śmierci. Wcześniej, trzy mecze w el. MŚ 2022

W marcu Niemcy rozpoczną eliminacje mistrzostw świata. W grupie J zagrają z Rumunią, Islandią, Liechtensteinem, Armenią i Macedonią. Loew poprowadzi drużynę tylko w trzech marcowych meczach z z Islandią (25.03), Rumunią (28.03) i Macedonią (31.03). Na Euro nasi zachodni sąsiedzi trafili z kolei do grupy śmierci, w której zmierzą się z Francją, Portugalią i Węgrami.

Więcej o: