Lawina krytyki po decyzji polskiego sędziego Szymona Marciniaka. "Proszę, przestań człowieku. Niedorzeczne!"

Holandia zremisowała 0:0 z Irlandią Północną, która miała wielkie szanse na wyprzedzenie Oranje i znalezienie się bliżej awansu na Euro. Najwięcej po tym meczu mówi się jednak o kontrowersyjnym rzucie karnym podyktowanym przez polskiego sędziego Szymona Marciniaka.

Irlandia Północna mogła wyprzedzić Holandię w grupie i znaleźć się blisko awansu do Euro 2020. Do tego wystarczyło jej choćby zwycięstwo 1:0. W 30. minucie Irlandia Płn. dostała nawet rzut karny podyktowany przez Szymona Marciniaka.

Piłkę dośrodkował Paddy McNair, a powalczyli o nią George Saville oraz Joel Veltman. Saville zmienił lekko tor lotu piłki, a ta odbiła się od ręki holenderskiego obrońcy. Marciniak nie miał wątpliwości i podyktował rzut karny, a Veltman został ukarany żółtą kartką. - Proszę, przestań, człowieku. To niedorzeczne! - irytował się w studiu holenderskiej telewizji Marco van Basten.

Dla Veltmana był to drugi rzut karny podyktowany po jego błędzie w ostatnim czasie. Na początku listopada zagrał ręką w polu karnym przeciwko Chelsea i wtedy również został podyktowany rzut karny. - Prawie przejmuję umiejętności od Matthijsa de Ligta - mówił z uśmiechem Veltman. Piłkarz Ajaksu nawiązał tym samym do niezbyt udanego początku Holendra w Juventusie, bo ten również kilka razy zagrywał piłkę rękoma. Irlandia jednak nie wykorzystała rzutu karnego i mecz skończył się remisem 0:0.

Po meczu Szymon Marciniak był także krytykowany przez... trenera Irlandii Północnej. Zdaniem Martina O'Neila Marciniak nie potrafił poradzić sobie z protestującymi piłkarzami Holandii przez co na wykonanie jedenastki trzeba było czekać dwie minuty.  - Steven nigdy wcześniej nie zmarnował karnego na moich oczach. Nie ma nic gorszego niż czekanie na  wykonanie "jedenastki" - irytuje się trener w holenderskich mediach.

Irlandia Płn. straciła szansę na awans z grupy, ale może awansować jeszcze przez baraże.