Euro 2016. Szwajcaria - Polska. Wielkie starcie Xhaki z Krychowiakiem

Kluczowy pojedynek w meczu Szwajcarii z Polską może rozegrać się w środku pola, gdzie naprzeciwko siebie zmierzą się Granit Xhaka oraz Grzegorz Krychowiak. Obaj są bohaterami największych letnich transferów; kluby zmienią po Euro 2016. Który z nich wcześniej będzie mógł się przywitać z nowymi kolegami? Początek meczu w sobotę o 15.00. Relacja na żywo w Sport.pl - to jest twój live!

Granit Xhaka jeszcze przed Euro zdążył zamienić Borussię Moenchengladbach na Arsenal. Londyńczycy wydali na niego prawdopodobnie 45 mln euro, co czyni go drugim najdroższym transferem w historii klubu. Za to Grzegorz Krychowiak po francuskim turnieju ma przejść do Paris Saint-Germain; Sevilla ma dostać za niego ok. 40 mln euro.

Różnica w kwotach transferowych może częściowo wynikać z wieku. Xhaka jest o 3 lata młodszy od Polaka. Szwajcar jest też zdecydowanie bardziej ofensywnym piłkarzem od Krychowiaka, który skupia się głównie na defensywie. Dobitnie pokazują to statystyki (wszystkie za whoscored.com).

Grzegorz Krychowiak kontra Granit XhakaGrzegorz Krychowiak kontra Granit Xhaka Sport.pl

Na tym Euro równają się pod względem odbiorów (2,7 na mecz). Zgodnie z przewidywaniami i boiskową pozycją w defensywie lepiej spisuje się Krychowiak, który ma 1,7 przechwytów na mecz w porównaniu do 0,7 Xhaki. I co ciekawe rzadziej fauluje - 0,3 do 1,7.

W ofensywie lepiej spisuje się Szwajcar. Oddaje jeden celny strzał na mecz, posyła 2,3 kluczowego podania (kreującego okazję jego kolegom). Krychowiak jak na razie oddał tylko jeden strzał i tyle samo razy posyłał kluczowe podanie. Częściej mija rywali dryblingiem - 1,7 (jest najlepszy w polskiej ekipie obok Jakuba Błaszczykowskiego) do 0,7. Ogółem minimalnie lepiej wg ocen portalu WhoScored spisuje się Polak - 7,58 w skali 1-10 do 7,46 - ale różnica jest na tyle minimalna, że niemal niezauważalna. Czy podobnie będzie na boisku?

Zobacz wideo

Zagraniczne media: Polska ma ekipę na ćwierćfinał Euro. Kto jest faworytem?

Czy Polska awansuje do ćwierćfinału?
Więcej o: