Euro 2016. Niesprawiedliwa faza pucharowa. Jest pomysł na jej naprawienie

Portal Goal.com zaproponował ciekawy pomysł na rozstawienia w fazie pucharowej mistrzostw Europy. To reakcja na sytuację z Euro 2016, gdzie najmocniejsze zespoły znalazły się po jednej stronie drabinki.

Niespodziewane zwycięstwo Chorwacji z Hiszpanią sprawiło, że mistrzowie Europy znaleźli się w drugiej części drabinki. W 1/8 finału zagrają z Włochami, jeśli wygrają to w ćwierćfinale mogą trafić na Niemcy, natomiast w półfinale na Anglię lub Francję. Dla porównania, najmocniejszymi zespołami w drugiej części drabinki są Chorwacja, Portugalia oraz Belgia.

- To ogromna niesprawiedliwość, ale takie są przepisy i musimy je szanować - powiedział Antonio Conte. Prowadzone przez niego Włochy wygrały "przeklętą" grupę E. Dlaczego "przeklętą"? Bo matematyczne symulacje wykazały , że szanse na awans do ćwierćfinałów, półfinałów i finału są dla zespołów z grupy E co najmniej 20 procent mniejsze niż w innych grupach. Najbardziej uprzywilejowane są zespoły z grupy A. Te mają aż 28 proc. większą szansę na wygranie turnieju niż drużyny z E. Francja, zwycięzcy grupy A, w drugiej rundzie trafili na trzecią drużynę grupy E (Irlandię), a w ćwierćfinale zagrają ze zwycięzcą pojedynku zespołów z drugich miejsc z grup B oraz F (Anglia i Islandia). Taka dysproporcja to skutek powiększenia Euro do 24 drużyn i tego, że do fazy pucharowej wchodzą również drużyny z trzecich miejsc.

Portal Goal.com proponuje sprawiedliwsze rozstawienia przed fazą pucharową, który eliminuje powyższe problemy. Używany jest w turniejach tenisowych oraz w Copa Libertadores (południowoamerykańska Liga Mistrzów). System ten nagradza zespoły za dobrą dyspozycję w fazie grupowej i karze najsłabszych.

Sześciu zwycięzców grup i dwie najlepsze drużyny z drugich miejsc (według punktów, bilansu bramkowego i strzelonych goli) byłyby rozstawione od miejsca 1. do 8. Pozostałe ekipy z drugich miejsc i wszystkie z trzecich zajęłyby pozycje od 9. do 16. I w fazie pucharowej najlepszy zespół grałby z najgorszym, itd. Gdyby zastosować ten format na trwającym Euro, to tak wyglądałoby rozstawienie przed fazą pucharową.

Propozycja nowego formatu fazy pucharowej EuroPropozycja nowego formatu fazy pucharowej Euro Goal.com

Francja byłaby 1., bo wygrała grupę z 7 punktami i bilansem bramkowym 4-1, czyli lepszym niż Niemcy (również 7 pkt, bramki 3-0). Tak wyglądałyby pary. 7. Polska zagrałaby o ćwierćfinał z 10. Islandią.

Propozycja nowego formatu fazy pucharowej EuroPropozycja nowego formatu fazy pucharowej Euro Goal.com

Czy taki format mógłby się przyjąć?

Zobacz wideo

Power ranking po fazie grupowej Euro. Zaskoczenie na 1. miejscu, Polska wysoko!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.