Euro 2016. Polska jeszcze nie awansowała. Czego brakuje? [SCENARIUSZE]

Ukraina na pewno nie wyjdzie z grupy C. Poza tym nic nie wiadomo. Liderujący po dwóch kolejkach Niemcy mogą jeszcze nie awansować do 1/8 finału. A co się musi stać by zagrała w nim Polska?

Po kolei. Zacznijmy od stanu obecnego.

Tabela grupy C:

W ostatniej kolejce we wtorek Irlandia Północna zmierzy się z Niemcami, a Ukraina z Polską. Oba mecze rozpoczną się o godzinie 18.

1) Co już wiemy?

Na pewno z grupy C nie awansuje Ukraina, która po dwóch meczach nie ma nawet punktu. Nawet jeśli w ostatnim meczu pokona Polskę, to nie wyprzedzi Irlandii Północnej, bo przegrała z nią bezpośrednie spotkanie.

Poza tym może stać się wszystko. Prześledźmy możliwe scenariusze.

2) Jeśli Polska wygrywa z Ukrainą...

... wtedy na pewno awansuje. Będzie miała siedem punktów i o tym czy zajmie pierwsze czy drugie miejsce zadecyduje mecz Niemców z Irlandią Północną.

a) W przypadku wygranej Niemców Polska musi wygrać przynajmniej jedną bramką więcej, bo o miejscach może decydować liczba bramek.

b) Jeśli Irlandia Północna urwie Niemcom choćby punkt, Polska wygra grupę. Dodatkowo, jeśli Irlandczycy wygrają, to zrzucą Niemców na trzecie miejsce w tabeli, a wówczas mistrzowie świata mogą nawet nie awansować do 1/8 finału (wejdą do niej cztery z sześciu drużyn z trzecich miejsc).

3) Jeśli Polska zremisuje z Ukrainą...

... wtedy także na pewno awansuje, zajmując drugie miejsce w grupie.

a) Grupę wygra zwycięzca meczu Niemcy - Irlandia Północna. Przegrany w tym spotkaniu spada na trzecie miejsce.

b) Jeśli Niemcy zremisują z Irlandią Północną to wygrają grupę dzięki lepszemu bilansowi bramek od Polaków. Kolejność w grupie C nie ulegnie więc zmianie.

4) Jeśli Polska przegra z Ukrainą...

To jedyny scenariusz, który może zrzucić Polaków na trzecie miejsce.

b>a) Stanie się tak, jeśli Irlandia Północna pokona Niemców. Ona wygra wówczas grupę, ale Polacy i Niemcy będą mieli po cztery punkty i o miejscach 2.-3. będzie decydować bilans bramkowy.

To jedyny scenariusz w którym Polska MOŻE odpaść. Na przykład jeśli przegra z Ukrainą 0:1, a Niemcy 0:1 przegrają z Irlandią Północną. Wówczas Polacy będą musieli porównywać swój dorobek z innymi reprezentacjami z trzecich miejsc.

b) Jeśli Niemcy wygrają lub zremisują z Irlandią Północną, Polska zachowa drugie miejsce. W tym drugim przypadku Polacy i Irlandczycy będą mieli po cztery punkty, ale kadra Nawałki będzie wyżej, bo wygrała bezpośredni mecz.

Niemcy - Polska. Kto wygrał konkurs na miss trybun? [ZDJĘCIA]

Zobacz wideo
Czy Polska awansuje do ćwierćfinału?
Więcej o: