Euro 2016. Albania - Szwajcaria. Bracia i najlepsi przyjaciele. Granit i Taulant Xhaka po dwóch stronach barykady

Takiego meczu w historii mistrzostw Europy jeszcze nie było. Dwaj bracia i najlepsi przyjaciele - Granit oraz Taulant Xhaka - zagrają przeciwko sobie w meczu Szwajcarii z Albanią. Mecz w sobotę o 15.00. Sport.pl - to jest twój live!

- Nie zagram w tym meczu - żartował Granit Xhaka przed losowaniem Euro 2016, gdy został zapytany o możliwość wylosowania Albanii. - Fatalne uczucie. Nie chcieliśmy tego - komentował wyniki losowania. Przewrotny los sprawił, że Szwajcaria zmierzy się z Albanią już w pierwszym meczu na Euro 2016.

Imigrancka Szwajcaria

O Szwajcarii nie da się mówić bez poruszenia tematu imigrantów. Z danych z 2014 roku wynika, że w kraju mieszka 8,2 mln ludzi, z czego aż 2 mln - prawie 25 proc. - pochodzi z zagranicy. Według danych sprzed kilku lat aż 3 proc. ludności Szwajcarii pochodzi z Albanii. Większość przybyła uciekając przed wojnami w Jugosławii oraz w Kosowie. Tak było również w przypadku rodziców tej dwójki - Ragipa i Elmaze. W 1986 roku Ragip został aresztowany w Prisztinie - stolicy Kosowa - za udział w protestach przeciwko serbskim władzom. W jego uwolnieniu pomogła organizacja Amnesty International. Ragip wraz z żoną przybył do Szwajcarii w 1989 roku. Osiedlili się w Bazylei. Granit i o dwa lata starszy Taulant zaczęli grać w piłkę gdy mieli 4 i 6 lat. Zostali zaprowadzeni na trening Concordii Basel, by "trzymać ich z dala od życia na ulicy". Teraz bracia odwdzięczają się im za tę poświęcenia z nawiązką. - Zawdzięczamy im wszystko, więc chcemy się zrewanżować. Oddajemy im 80 proc. naszych zarobków - ujawnił Granit. - Jesteśmy młodzi i naiwni. Pieniądze nie robią z ciebie lepszego człowieka. Naszym największym skarbem jest rodzina.

Albańczycy go zignorowali

- Obaj urodziliśmy się i wychowaliśmy w Szwajcarii. W Albanii byłem po raz pierwszy w wieku 12 lat, od tej pory często tam jeżdżę na wakacje - tłumaczy Granit Xhaka. Dlaczego więc gra w reprezentacji Szwajcarii? Mówiąc krótko: Albańczycy go zignorowali. - Nigdy się mną nie zainteresowali, za to Szwajcarzy tak. Z moim bratem było nieco inaczej - mówi nowy piłkarz Arsenalu (przeszedł z Borussii Moenchengladbach za ponad 30 mln funtów). Granit kiedyś miał stwierdzić, że popełnił błąd wybierając reprezentację Szwajcarii - bo mimo pomocy, jakiej udzielił mu i jego rodzinie ten kraj, to tak naprawdę jest Albańczykiem. Taulant grał w młodzieżowych reprezentacjach Szwajcarii, ale ostatecznie wybrał Albanię po namowach brata.

Celowe pudło?

Ze względu na swoje korzenie Granit Xhaka znalazł się kiedyś w centrum sporego skandalu. W el. MŚ 2014 Szwajcaria grała z Albanią i prowadziła 2-0. W końcówce Granit zmarnował dobrą okazję na podwyższenie wyniku. Komentator szwajcarskiej telewizji stwierdził, że ten tak naprawdę nie chciał strzelić gola.

 

Potem na jego Facebooku pojawił się wpis, w którym w zasadzie przyznał się do tego i stwierdził, że tak naprawdę jest Albańczykiem. Potem ten wpis zniknął. A Granit i tak został przez albańskich kibiców wygwizdany, gdy schodził w końcówce.

Bohater Albanii

Taulant został za to bohaterem Albanii po meczu z Serbią w el. Euro 2016. Mecz został przerwany po tym, jak nad boiskiem pojawił się dron z flagą "Wielkiej Albanii" - ruchu dążącego do zjednoczenia wszystkich Albańczyków jednym państwie. Czyli również tych z Kosowa, które Serbia uznaje za swoje terytorium. Flagę przechwycił Serb Aleksandar Mitrović, ale to Taulant Xhaka ruszył do niego jako pierwszy, wyrywając mu ją z rąk. To on jest tym bardziej porywczym bratem, grając w FC Basel był dwukrotnie zawieszany - za uderzenie oraz ciągnięcie rywali za włosy. - Sprawiałem dużo problemów i nie przestrzegałem zasad - tłumaczy teraz Taulant, który nadal gra w FC Basel.

 

- Mój bracie, zawsze trzymaliśmy się razem, niezależnie od wszystkiego - napisał Granit do brata w poruszającym wpisie na Instagramie. - W sobotę po raz pierwszy wystąpimy przeciwko sobie na boisku jako rywale i mam nadzieję, że to będzie pierwszy i ostatni raz. Pokażemy światu, że nawet jako rywale przez 90 minut nadal możemy być jak bracia. Żaden mecz nigdy nie poróżni nas, jako przyjaciół oraz braci. Życzę ci zdrowia i wszystkiego najlepszego przed meczem. Jesteś i zawsze będziesz moim wzorem do naśladowania.

Nie pierwszy taki przypadek

To nie pierwsza sytuacja, w której bracia grają przeciwko sobie na wielkiej imprezie międzynarodowej. Na mistrzostwach świata w RPA oraz w Brazylii mierzyli się ze sobą Jerome oraz Kevin-Prince Boateng. To przyrodni bracia.

Bliskie sobie reprezentacje

Mecz Albanii ze Szwajcarią będzie tak naprawdę niczym derby. 6 z 23 reprezentantów Szwajcarii pochodzi z Albanii, w tym największa gwiazda Xherdan Shaqiri. Zawodnik Stoke ma na butach barwy Albanii, Kosowa oraz Szwajcarii. Za to aż siedmiu reprezentantów Albanii pochodzi ze Szwajcarii - sześciu z nich grało w młodzieżowych reprezentacjach Szwajcarii.

Zobacz wideo

Euro 2016. Najdroższa jedenastka mistrzostw Europy we Francji. Kosztowali w sumie pół miliarda funtów

Więcej o: