Euro 2016. "To był idealny sprawdzian przed Irlandią Płn."

- Szkoda kilku dobrych sytuacji, gdy rywale z dużą ofiarnością bronili. Żałuję, że kibice nie obejrzeli goli, bo wspierają nas i chcieliśmy im sprawić trochę radości - powiedział po bezbramkowym remisie z Litwą Adam Nawałka. W Krakowie reprezentacja Polski rozegrała swój ostatni mecz przed rozpoczęciem Euro 2016.

Jak oceni pan ten mecz towarzyski?

Adam Nawałka: Bardzo wartościowy sprawdzian. Litwini okazali się trudnym rywalem, grali ostro, agresywnie, ale to dobrze. Idealny sprawdzian przed Irlandią Północną, bo oni prezentują podobny styl. Moi zawodnicy byli przygotowani na walkę od pierwszego gwizdka, tak ma też być we Francji. Szkoda kilku dobrych sytuacji, gdy rywale z dużą ofiarnością bronili. Żałuję, że kibice nie obejrzeli goli, bo wspierają nas i chcieliśmy im sprawić trochę radości. Najważniejsze jednak, by forma przyszła we Francji.

Dlaczego zdecydował się pan wystawić Bartosza Kapustkę na prawej obronie?

- Nominalna pozycja Bartka to oczywiście lewy lub prawy skrzydłowy, może grać też w środku pola. Tam spisywał się bardzo dobrze, między innymi dlatego go powołałem. Natomiast gry kontrolne służą temu, by przećwiczyć różne warianty taktyczne i personalne. Wiele różnych opcji bardziej ofensywnych lub defensywnych może nam się na ME przydać. Bartek ma duży talent, stąd jego umiejętność do gry na różnych pozycjach, próbowaliśmy go na prawej obronie w grach wewnętrznych. Dzisiaj spisywał się poprawnie, natomiast jest przewidziany na innych pozycjach.

Czy te zmiany w defensywie to zasłona dymna przed Euro 2016?

- Chcemy stabilizacji bloku obronnego, pokazaliśmy to w eliminacjach do mistrzostw Europy. Ale to czas prób, każda okazja jest ważna, chcieliśmy nawet tą na kilka dni przed Euro wykorzystać. Ważne, by wszyscy byli w idealnej dyspozycji na start turnieju. Piłkarze potrzebowali różnych obciążeń, treningów, stąd takie rozwiązania personalne.

Czy kontuzja Michała Pazdana jest poważna?

- Michał zgłosił wczoraj drobny uraz, ale to nic poważnego. Nie chcieliśmy ryzykować jego zdrowia. Myślę, że będzie gotowy na pierwszy mecz z Irlandią. Do treningów powinien wrócić we Francji, ale to zależy od opinii lekarza. Co do innych piłkarzy czekam na informacje od sztabu medycznego. Wieczorem powinienem mieć informacje co do stanu zdrowia Kamila Grosickiego.

Jak oceniłby pan występ Grzegorza Krychowiaka?

- Grzegorz jest dla naszego zespołu bardzo ważny, zarówno w obronie, jak i w ataku. To piłkarz bardzo inteligentny, swoją postawą wpływa na to, by drużyna grała bardzo dynamicznie. Dzisiejszy mecz był dla niego udany, widać, że jest w dobrej dyspozycji.

Czy wiem pan już kto będzie pierwszym bramkarzem reprezentacji Polski na Euro 2016?

- Jeszcze nie podjąłem decyzji odnośnie tego, kto zagra w bramce. Podam tę informację przed meczem z Irlandią Północną, natomiast najpierw porozmawiam z bramkarzami i już po analizie tego spotkania.

We wtorek z Gazetą Wyborczą wyjątkowy prezent od Sport.pl - dwustronny plakat z gwiazdami reprezentacji Polski Robertem Lewandowskim i Grzegorzem Krychowiakiem Robert LewandowskiRobert Lewandowski Sport.pl

A w dodatku przygotowanym na Euro 2016 m.in. o tym, ile wart jest Robert Lewandowski, jak internet zmienił kibicowanie oraz o tym, dlaczego Irlandia i Irlandia Północna grają razem w krykieta, hokeja i rugby, ale nie w piłkę nożną.

Zobacz wideo
Więcej o: