Euro 2016. Wilczy bilet za zdradę Ukrainy

U naszych grupowych rywali w Euro 2016 trwa dyskusja, czy powoływać do reprezentacji najlepszego napastnika grającego w lidze rosyjskiej. Kibice uważają go za zdrajcę.

Napastnicy to ostatnio na Ukrainie towar mocno deficytowy. Od czasu, kiedy cztery lata temu karierę zakończyli Andrij Szewczenko i Andrij Woronin, reprezentacja nie znalazła nikogo, kto zbliżyłby się do ich klasy. Następcy: Ołeksandr Gładkij, Roman Zozulia, Artem Kraweć, Pyłyp Budkiwskij i Jewhen Selezniow, w sumie strzelili w kadrze 19 goli. Rolę snajperów przejęli więc skrzydłowi - Andrij Jarmołenko i Jewgienij Konopljanka.

W eliminacjach Euro Ukraińcy zdobyli tylko 14 bramek, a w barażach trzykrotnie trafili do siatki Słoweńców. Autorem jednego z goli był Selezniow (w sumie w eliminacjach w pięciu występach dwukrotnie pokonał bramkarzy). 31-letni napastnik był bohaterem poprzedniej edycji Ligi Europy. Po jego dwóch golach strzelonych Napoli Dnipro Dniepropetrowsk awansowało do finału, w którym przegrało z Sewillą 2:3.

W lutym Selezniow odszedł z przeżywającego kłopoty finansowe Dnipra do Kubania Krasnodar, skuszony milionem euro rocznej pensji. Urodzony pod Donieckiem napastnik nie przypuszczał, że wywoła burzę. Teoretycznie taki transfer nie jest niczym nowym, wielu Ukraińców występuje bądź występowało w znacznie bogatszej lidze rosyjskiej. Bramkarzem FK Krasnodar jest Andrij Dykań, w Lokomotiwie Moskwa od trzech lat gra stoper Taras Mihałyk, zimą Kubań Krasnoda kupił z Zarii Ługańsk zdolnego obrońcę Andrija Piliawskiego. Anatolij Tymoszczuk, kapitan reprezentacji, po dwóch latach gry odszedł z Zenita Sankt Petersburg do Kairatu Ałmaty.

Ale od dwóch lat na Ukrainie trwa wojna. Rosja otwarcie wspiera rebeliantów okupujących część Donbasu i Ługańszczyzny, a przede wszystkim zajęła Krym. Ponad 60 proc. ludzi uważa Rosję za największego wroga, tylko 3 proc. deklaruje do niej sympatię. Przejście Seleziowa do Kubania zostało bardzo źle ocenione przez kibiców. W sondzie przeprowadzonej przez portal Football24 aż 66 proc. fanów uznało go za zdrajcę.

Jewhen Chaczeridi, stoper Dynama Kijów i reprezentacji, nie chciał potępiać kolegi, ale stwierdził, że nie przyjąłby podobnej propozycji. - W tym momencie na pewno nie zdecydowałbym się na taki transfer - wtóruje mu Ołeksandr Szowkowskij, 41-letni bramkarz Dynama Kijów.

Głos zabrał też Jożef Sabo, legendarny piłkarz, a później trener Dynama. - Proszę wszystkich piłkarzy, by nie jechali do wroga. Ja odrzuciłbym taką propozycję. Na decyzję Selezniowa wpływ miały pieniądze. Nie chcę go krytykować, bo na Ukrainie nie dzieje się teraz najlepiej, ale można znaleźć inny kraj i tam zarabiać - stwierdził. Miron Markiewicz, trener Dnipra. Przypominał, że po zwolnieniu Fabia Capella był kandydatem na selekcjonera rosyjskiej reprezentacji, ale nawet nie zaczął negocjacji. Poprosił też menedżerów organizujących zagraniczne zgrupowania, by nie organizowali sparingów jego drużyny z klubami z Rosji.

W mediach pojawiły się apele, by nie powoływać Seleziowa do reprezentacji: - Należy mu się wilczy bilet - pisali komentatorzy. - Wiem, że to jego praca, ale sytuacja zmieniła się po aneksji Krymu. Wszyscy powinni o tym pamiętać, także sportowcy. Niech sobie zarabia w Rosji, ale w kadrze go nie chcemy - uważa znany dziennikarz Ołeksandr Haponienko. A zdaniem Ołeha Łużnyja, byłego zawodnika Arsenalu, wszystkich, którzy teraz, w czasie wojny, wyjeżdżają do wrogiego kraju, należałoby... deportować z Ukrainy. - Jak już wyjechali, to nie powinno się ich wpuszczać z powrotem - mówił.

Część dziennikarzy i ekspertów apeluje jednak, by nie mieszać sportu z polityką. Piłkarz w sobotę przyjechał do Dniepropetrowska na mecz Dnipra z Szachtarem Donieck. - Nie pojechałem do Rosji walczyć, ale grać w piłkę. Znajdźcie mi klub z takimi samymi zarobkami, to do niego przejdę. Miałem do wyboru Kubań lub Chiny - powiedział.

Selekcjoner Myhajło Fomienko ani nikt z ukraińskiej federacji nie komentuje zamieszania. Skład kadry na sparingi z Cyprem (24 marca) i Walią (28) jeszcze nie został ogłoszony.

Zobacz wideo

W takich strojach zagrają reprezentacje na Euro 2016. Które najładniejsze? [ZDJĘCIA]

źródło: Okazje.info

Więcej o: