Miliony dla polskich klubów za Euro 2016. Legia zyska najwięcej

Polskie kluby mogą zarobić około 3 mln euro na udziale swoich piłkarzy w mistrzostwach. Najwięcej zyska Legia, która spodziewa się powołań dla przynajmniej pięciu zawodników.

Od 2008 r. UEFA i FIFA wypłacają rekompensaty za udział piłkarzy w mistrzostwach Europy i świata. Czołowe kluby walczyły o to, argumentując, że opłacane przez nie gwiazdy zamiast odpoczywać, przechodzą intensywne przygotowania, grają ważne mecze w krótkim czasie, ryzykują kontuzje. I od ośmiu lat zwalnianie zawodników kosztuje europejską i światową federację coraz więcej. Na walce dużych klubów korzystają też polskie. W tym roku - rekordowo.

Za każdy dzień piłkarza na Euro 2016 klub, który ma z nim ważną umowę, dostanie nawet 7 tys. euro. UEFA pokrywa też okres dwóch tygodni poprzedzających turniej. Np. za obecność w kadrze Michała Pazdana podczas zgrupowania i fazy grupowej Legia otrzymałaby 175 tys. euro. Jeśli Polacy wyjdą z grupy, wyceniany będzie każdy kolejny dzień udziału w turnieju.

Legia wzięła to pod uwagę podczas zimowych transferów. - Oferowaliśmy Rennes za Grosickiego dość dużą kwotę, ale wyliczyliśmy, że część pieniędzy moglibyśmy odzyskać, gdyby Kamil pojechał na Euro - mówi prezes Bogusław Leśnodorski. Do transferu za 1,5 mln euro ostatecznie nie doszło.

Podobnie Legia potraktowała sprawę Artura Jędrzejczyka. - Wypożyczyliśmy go na rundę wiosenną z Krasnodaru za darmo, przejęliśmy za to bardzo wysoką pensję. Ale biorąc pod uwagę, że UEFA płaci kilka tysięcy euro za dzień pobytu na zgrupowaniu przed i na Euro, to sytuacja dla nas nie jest zła.

Ile zarobi ligowy lider? Przy bezpiecznym założeniu, że powołania na turniej we Francji dostaje pięciu legionistów (Pazdan, Jędrzejczyk, Tomasz Jodłowiec, Węgier Nemanja Nikolić, Słowak Ondrej Duda), do kasy wpłynie ok. 800 tys. Wariant optymistyczny - doliczamy Ariela Borysiuka, Igora Lewczuka, Michała Kucharczyka i Czecha Adama Hlouška - zakłada nawet 1,5 mln. Jeśli reprezentacje legionistów wyjdą z grupy, kwoty wzrosną.

Rekompensaty szybko rosną. Na Euro 2012 najwięcej zarobił Lech Poznań - 308 tys. euro za powołanych Grzegorza Wojtkowiaka, Rafała Murawskiego i Marcina Kamińskiego. Skąd zwyżka? Raz, że doszło do powiększenia turnieju z 16 do 24 drużyn. Dwa, że piłkarze reprezentacji, które awansowały m.in. dzięki reformie - np. Węgry, Słowacja, Czechy - trafiali ostatnio do ekstraklasy. A trzy, że niedawno wzrosły stawki - to pierwsze mistrzostwa kontynentu, na których będą obowiązywać tak wysokie stawki. W sumie UEFA przekaże 150 mln euro (w tym 100 mln euro na turniej i 50 mln na eliminacje), a podczas Euro 2012 między uczestników turnieju finałowego podzieliła 60 mln (rekordowe 3,1 mln otrzymał Bayern). Kolejne mistrzostwa w 2020 r. będą jeszcze bardziej dochodowe - kluby wynegocjowały dla siebie 8 proc. przychodów UEFA ze sprzedaży praw telewizyjnych, reklamowych, biletów itd. Przy czym minimalnie będzie to 200 mln.

Kto jeszcze zarobi w ekstraklasie? Z Lecha na turniej powinno pojechać trzech piłkarzy - Karol Linetty oraz Węgrzy Gergo Lovrencsics i Tamás Kádár - więc poznaniacy zarobiliby około połowy miliona euro, czyli tyle, ile wydają maksymalnie na pojedynczy transfer. Znacząco może też zarobić Wisła (Richárd Guzmics, Krzysztof Mączyński), a nawet Cracovia, w której grają Bartosz Kapustka oraz Damian Dąbrowski spodziewający się powołania na marcowe sparingi z Serbią i Finlandią. UEFA nie zdecydowała jeszcze, jak dokładnie podzieli kwoty z turnieju - wymienione liczby to szacunkowe dane - ale zobowiązała się, że wypłaci pieniądze do końca roku.

Dla kogo oni grają (cz. XXXVII). Wszystkie kobiety Cristiano Ronaldo [ZDJĘCIA]

Więcej o: