Losowanie Euro 2016. Łatwa grupa? Ze wszystkimi rywalami mamy ujemny bilans

Z Niemcami wygraliśmy tylko raz w historii, Ukrainy w XXI wieku jeszcze nie pokonaliśmy, z Irlandią Północną również mamy ujemny bilans - awansować do 1/8 finału na pewno łatwo nie będzie.

Reprezentacja Niemiec była naszym grupowym rywalem w eliminacjach. Nie przegraliśmy z nią od czterech spotkań. W październiku ubiegłego roku pokonaliśmy ją po raz pierwszy w historii. Po golach Arkadiusza Milika i Sebastiana Mili wygraliśmy 2:0. Ostatnie spotkanie z naszymi zachodnimi sąsiadami jednak przegraliśmy. Również w eliminacjach Niemcy wygrali 3:1.

W mistrzostwach Europy z Niemcami mierzyliśmy się raz. W 2008 roku w Klagenfurcie przegraliśmy 0:2 po dwóch golach Łukasza Podolskiego.

W sumie graliśmy z Niemcami (w tym III Rzesza i RFN) 20 razy. Wygraliśmy jedno spotkanie i trzy razy zremisowaliśmy. Pozostałe spotkania przegraliśmy.

Z Ukrainą Polacy walczyli do tej pory siedem razy. Ostatnio w eliminacjach mistrzostw świata w Brazylii. Przegraliśmy 0:1 i 1:3. Ukraina generalnie nam nie leży. W tym wieku jeszcze z Ukrainą nie wygraliśmy. W sumie mierzyliśmy się z Ukrainą siedem razy, przegraliśmy trzy mecze, dwa zremisowaliśmy i dwa wygraliśmy - ostatnio w 2000 roku 3:1 w eliminacjach MŚ.

Irlandia Północna jest teoretycznie najsłabszym przeciwnikiem w grupie, ale w eliminacjach wygrała grupę z Rumunią, Węgrami, Finlandią, Wyspami Owczymi i Grecją. I bilans mamy z nią też ujemny. Z Irlandią graliśmy w sumie dziewięć razy i wygraliśmy tylko trzy spotkania. Dwa razy padł remis, a pokonani z boiska schodziliśmy cztery razy. Ostatnio wygraliśmy z Irlandią Północną dziesięć lat temu. W dwóch ostatnich spotkaniach - w eliminacjach MŚ w 2009 roku - przegraliśmy 2:3 i zremisowalismy 1:1 .

Pierwszy mecz Polacy zagrają 12 czerwca z Irlandią o godzinie 18 w Nicei. 16 czerwca kadra Adama Nawałki zmierzy się z Niemcami o godz. 21 na Stade de France. Zmagania grupowe zakończy 21 czerwca meczem z Ukrainą na Stade Velodrome w Marsylii.

Grupy Euro 2016:

GRUPA A: Francja, Rumunia, Albania, Szwajcaria

GRUPA B: Anglia, Rosja ,Walia, Słowacja

GRUPA C: Niemcy, Ukraina, POLSKA, Irlandia Płn.

GRUPA D: Hiszpania, Czechy, Turcja, Chorwacja

GRUPA E: Belgia, Włochy, Irlandia, Szwecja

GRUPA F: Portugalia, Islandia, Austria, Węgry

Kto wygra Euro 2016? [SPRAWDŹ SAM!]

Czy Polska wyjdzie z grupy?
Więcej o: