Eliminacje Euro 2016. Porażka Holandii na koniec fatalnych eliminacji

Holandia przegrała 2:3 z Czechami w ostatnim meczu eliminacji Euro 2016 i nie zdołała się zakwalifikować nawet do baraży o awans do finałów we Francji.

Holandia słabo grała w tych eliminacjach od samego początku. Z Czechami przegrała 1:2, pokonała co prawda 3:1 Kazachstan, ale następnie przegrała 0:2 z Islandią. Po trzech kolejkach miała tylko trzy punkty.

Dalej nie było lepiej. Trzecia drużyna MŚ z 2014 roku straciła jeszcze pięć punktów w dwumeczu z Turcją, przegrała u siebie z Islandią i przed ostatnią kolejką potrzebowała cudu, by wślizgnąć się do baraży.

Cudu nie było. Holendrzy musieli pokonać pewnych już awansu Czechów, ale nie byli w stanie, choć od 43. minuty grali z przewagą jednego zawodnika, po tym jak czerwoną kartkę obejrzał Marek Suchy.

Prowadzenie dla gości w 24. minucie zdobył Pavel Kaderabek, po tym jak bierną holenderską obronę jednym podaniem rozmontował Jiri Skalak. Na 2:0 podwyższył w 35. minucie Josef Sural.

Po przerwie Holendrzy osiągnęli znaczną przewagę, ale długo nic z niej nie wynikało. Mało tego, stracili kolejnego gola, kiedy piłkę do własnej bramki skierował Robin van Persie. W końcówce rozmiary porażki zmniejszyły bramki Klaasa-Jana Huntelaara i Van Persiego, ale Holendrzy nie zdołali strzelić kolejnego gola.

Nawet gdyby Holendrzy pokonali Czechów, to na Euro i tak by nie pojechali. Potrzebowali porażki Turcji z Islandią, a tymczasem gospodarze wygrali po bramce Selcuka Inana z 89. minuty.

W tabeli grupy A Holandia zajęła czwarte miejsce, wyprzedzając jedynie Łotwę i Kazachstan. W sześciu meczach z Czechami, Islandią i Turcją zdobyła tylko punkt. Brak awansu Holendrów na rozgrywane po raz pierwszy w 24-drużynowym składzie finały to największa sensacja eliminacji.

Kogo kupić do Premier League? Dwóch Polaków na liście "Daily Telegraph"