El. Euro 2016. Polska - Szkocja. Euforią w Szkotów

Ten mecz może pokazać, czy wygrana z Niemcami stworzyła drużynę zdolną awansować na Euro 2016. Aby zwyciężyć, Polacy muszą zagrać zupełnie inaczej niż z mistrzami świata. Mecz Polska - Szkocja o 20.45, relacja na żywo na Sport.pl i w aplikacji Sport.pl Live.

Kamil Grosicki spacerował w poniedziałek po hotelu w miarę spokojny. Co prawda sobotni mecz z Niemcami kosztował go mnóstwo sił, ale bezapelacyjnie było warto. Skrzydłowy Rennes chwalił się, że w 70 minut przebiegł około 9 km. Pokonanie mistrzów świata uważa za wyczyn życiowy, sam się jednak nie spodziewał, że poruszy to aż tylu rodaków, przecież nie wszyscy interesują się sportem. Drużyna zebrała moc gratulacji, a skala euforii, jaką wywołała w narodzie, zaskakiwała na każdym kroku.

Pani Zofia dawno wyjechała za mężem do Francji, ale sercem wciąż jest w Polsce. Przed meczem z Niemcami wsiadła w samochód i przejechała 1,5 tys. km, by obejrzeć go w telewizji z rodziną z Warszawy. Na Stadion Narodowy nie miała biletów, w poniedziałek przywiozła do hotelu bukiety kwiatów dla Adama Nawałki i Wojciecha Szczęsnego. - Zaczynałam kibicować w czasach Gerarda Cieślika, ale do dziś nie umiem na grę Polaków patrzeć spokojnie. W sobotę wciąż zasłaniałam oczy, gdy Niemcy strzelali, a Wojtek tak wspaniale bronił. Chciałam za to podziękować - opowiadała.

W kadrze trwało wyciszanie przed meczem ze Szkocją. Przy barze w hotelu, w którym mieszkają Polacy, kręcili się mężczyźni w kiltach, przypominając piłkarzom, co ich czeka. - Mecz ze Szkocją będzie inny niż z Niemcami. Mistrzowie świata zmusili nas do biegania. Każdy z nas "połknął" solidną dawkę kilometrów. Chwilami miałem wrażenie, że muszę być w dwóch miejscach naraz. Liczę na to, że ze Szkocją gra będzie przyjemniejsza. Przynajmniej dla graczy ofensywnych - mówił Grosicki.

Z Niemcami Polacy bronili się i kontrowali, ze Szkocją będą zmuszeni grać w ataku pozycyjnym, co jest znacznie trudniejsze. Szkoci to rywal o dwie klasy słabszy od Niemców, ale pokonać ich będzie równie trudno. Na pewno trzeba będzie użyć innych futbolowych środków. Bardziej skomplikowanych, wymagających zgrania, schematów wypracowanych na treningach. Ten mecz może powiedzieć o polskiej drużynie więcej niż zwycięstwo nad faworytami grupy.

Z Niemcami każdy wynik był do przyjęcia, ze Szkocją polscy piłkarze muszą wygrać. - Szlachectwo zobowiązuje - przypomina Jan Tomaszewski. Pół roku temu drużyna Nawałki - bez Roberta Lewandowskiego i Kuby Błaszczykowskiego - przegrała sparing na Stadionie Narodowym ze Szkocją 0:1. Dziś napastnik Bayernu poprowadzi drużynę w roli kapitana, skrzydłowy Borussii Dortmund leczy kolejny uraz.

W 84. min meczu z Niemcami Jakub Wawrzyniak został zniesiony na noszach po serii skurczów. W poniedziałek mówił, że czuje się niemal dobrze. Lekarz kadry powiedział, że jest gotowy do gry. Uraz stawu skokowego wyeliminował natomiast Tomasza Jodłowca. Rozpadnie się duet środkowych pomocników, który gracz Legii stworzył z Grzegorzem Krychowiakiem. Zastąpić go może Krzysztof Mączyński z ligi chińskiej (Guizhou Renhe) lub strzelec drugiej bramki w meczu z Niemcami Sebastian Mila. - Myślałem, żeby we wtorek wystawić ten sam skład co w sobotę. Ale to się okazało niemożliwe - mówił Nawałka. Selekcjoner przekonywał, że morderczy wysiłek w meczu z Niemcami nie wpłynie na grę ze Szkotami. - Byłem zaskoczony, jak szybko piłkarze się regenerowali. Niektórzy już w niedzielę wieczorem mówili, że są gotowi do gry - opowiadał.

Selekcjoner znalazł się w sytuacji niespotykanej. Musiał tonować euforię po zwycięstwie nad mistrzami świata. Powtarzał kilka razy, że dla niego "operacja Szkocja" zaczęła się tuż po zakończeniu meczu z Niemcami. Polacy są liderami grupy, pokonanie zespołu Gordona Strachana tę pozycję by umocniło, zwłaszcza że Irlandczycy, także mający sześć punktów, wyjechali do Gelsenkirchen na spotkanie z Niemcami.

Tomaszewski przekonywał, że z dwóch październikowych spotkań znacznie ważniejsze jest to drugie. To ze Szkotami i Irlandczykami drużyna Nawałki rywalizować ma o drugą pozycję dającą awans na Euro 2016. Legendarny bramkarz przekonywał, że z dwóch wariantów: zwycięstwo z Niemcami, porażka ze Szkocją lub odwrotnie, bezdyskusyjnie wolałby ten drugi. Ale wciąż możliwy jest trzeci wariant, najbardziej optymistyczny, czyli dwa zwycięstwa, co dałoby drużynie Nawałki aż sześć punktów przewagi nad Szkotami po trzech kolejkach. Jeśli jednak Polacy nie pokonają graczy Strachana, ich sobotni wyczyn przyblaknie. - Naszym celem jest awans na Euro, a nie pokonanie Niemców - mówił Łukasz Szukała.

Zwycięstwo nad Niemcami, które wykreowało na bohaterów brawurowo broniącego Szczęsnego, pełnych poświęcenia obrońców, harujących jak woły pomocników i napastników, było też w jakimś sensie przełomowe dla Lewandowskiego. Król strzelców Bundesligi krytykowany w poprzednich eliminacjach za to, że w biało-czerwonej koszulce nie przypomina siebie z klubu, został kapitanem zespołu i co za tym idzie - w jeszcze większym stopniu wziął za niego odpowiedzialność. Kadra Nawałki jest drużyną Lewandowskiego, napastnik Bayernu w sobotę pracował ile tchu w płucach. Wypracował drugiego gola, przepychając obrońcę Borussii Dortmund Erika Durma.

Inną kluczową postacią tej kadry jest Łukasz Piszczek, który w sobotę asystował przy pierwszym golu Arkadiusza Milika. Liderem drugiej linii staje się robiący furorę w lidze hiszpańskiej Grzegorz Krychowiak. Do soboty wszyscy oni, także stoper Torino Kamil Glik, grali w kadrze poniżej oczekiwań. Z Niemcami przeżyli katharsis, ze Szkocją mają potwierdzić, że dokonał się przełom.

Krychowiak zapewniał, że w sobotę polscy piłkarze odnaleźli przyjemność we wspólnej walce, w asekurowaniu jeden drugiego, naprawianiu nawzajem swoich błędów. Mecz z Niemcami był lekcją solidarności, pokazał, co można zdziałać dzięki niej. Ta solidarność musi trwać także dziś. Szkoci są zespołem bardzo solidnym, walecznym i wymagającym. Niemcy zmogli ich u siebie zaledwie 2:1, zdobywając zwycięskiego gola w 70. minucie.

Będzie to kolejny test charakteru, od strony psychologicznej nawet trudniejszy. - Z Niemcami nie mieliśmy nic do stracenia, teraz już mamy - mówił Grosicki. - Nie chcemy jednak, żeby ktoś mówił, że wygrana z Niemcami to był przypadek.

Grupa D (mecze o 20.45): Polska - Szkocja (Polsat, Polsat Sport), Niemcy - Irlandia (Polsat Sport Extra); Gibraltar - Gruzja (Polsat Sport News)

Na ME awansują dwie najlepsze drużyny z każdej grupy oraz najlepsza z trzecich miejsc (pozostałe zagrają w barażach).

Następne mecze (14 LISTOPADA): Gruzja - Polska, Niemcy - Gibraltar, Szkocja - Irlandia.

Więcej o: