Euro 2016. Krychowiak: Trzeba myśleć o dwóch zwycięstwach

Kadrowicze Adama Nawałki zaczęli odliczanie do spotkania z Niemcami (sobota) i Szkocją (przyszły wtorek) w eliminacjach Euro 2016. Grzegorz Krychowiak uważa, że trzeba myśleć o dwóch zwycięstwach.

Rozdajemy bilety na mecze Polska - Niemcy i Polska - Szkocja. Weź udział w prostym konkursie!

Za cztery dni reprezentanci Polski na Stadionie Narodowym mają powstrzymać wirujący kwartet pomocników - Mario Goetze, Thomas Mueller, Mesut Oezil, Andre Schuerrle. Mistrzowie świata stawią się w Warszawie bez czterech piłkarzy, którzy zagrali w lipcowym finale z Argentyną - Phillip Lahm i Miroslav Klose zakończyli kariery reprezentacyjne, Bastian Schweinsteiger i Benedikt Höwedes są kontuzjowani. Podobnie jak Sami Khedira, który pełnił na brazylijskim mundialu ważną funkcję. Mimo kłopotów drużyna Joachima Loewa jest niepodważalnym faworytem, siła jej rażenia wzbudza respekt.

W całej historii eliminacji mistrzostw świata Niemcy przegrali tylko dwa razy. W kwalifikacjach do mistrzostw Europy siedem, ale w XXI wieku ledwie raz. To pokazuje ich regularność. Polsce nigdy nie udało się pokonać sąsiada nawet w meczach towarzyskich, chociaż w 2011 roku zabrakło minuty, bo gola na 2:2 drużyna Franciszka Smudy straciła w doliczonym czasie.

Zobacz wideo

Trzy lata później na drużynę Adama Nawałki nikt specjalnie w spotkaniu z Niemcami nie liczy, kibice oczekują punktów w meczu ze Szkocją trzy dni później (14 października). Pomocnika Grzegorza Krychowiaka oburza takie podejście: - Rozumiem, że na takie opinie zapracowaliśmy ostatnimi wynikami, ale uważam, że nawet z Niemcami powinniśmy walczyć o zwycięstwo.

Bilety na oba spotkania zostały już sprzedane, ale to pierwsze z nich wywołuje największe zainteresowanie, z Niemiec przyjedzie 100 dziennikarzy. - Mamy do mistrzów świata szacunek, ale nie możemy mieć przed nimi lęku. Trzeba wyjść na boisko przekonanym o swoich atutach. Tak przeciw Niemcom, jak i Szkotom - mówi selekcjoner Nawałka. Pięć dni treningów to jednak za mało, aby przygotować się do starcia ze światową czołówką.

- Na Niemców szykowaliśmy się już wcześniej, choćby podczas czerwcowego zgrupowania przed spotkaniem z Litwą czy miesiąc temu przed Gibraltarem, gdy mieliśmy sześć dni na treningi. Parę z nich poświęciliśmy na to drugie prestiżowe spotkanie eliminacyjne - opowiada selekcjoner i wskazuje na opasłe notatki pod pachą. Nawałka już przed spotkaniem z Gibraltarem na zamkniętych treningach ćwiczył ustawienie 3-5-2, które ze względu na grę na skrzydłach uniwersalnych Jakuba Wawrzyniaka i Pawła Olkowskiego łatwo można zmienić na bardziej defensywne 5-3-2 czy nawet 3-4-3. Selekcjoner już kiedyś mówił, że chciałby, aby kadra miała plan alternatywny i nawet podczas gry potrafiła płynnie przechodzić z jednego systemu w drugi. Ale nie chce zdradzić, czy szykuje taktyczną zmianę na Niemców. Prowadzenie kadry rozpoczął w systemie 4-2-3-1, a potem przestawił zespół na grę z dwoma napastnikami (Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik).

Spośród powołanych zawodników na zgrupowanie nie przyjechał tylko lewy obrońca Sebastian Boenisch, dostrzeżony przez Nawałkę po raz pierwszy. Dwóch zawodników kadry miało nietypowe kłopoty przed zgrupowaniem. Piłkarze z ligi rosyjskiej Jakub Wawrzyniak (Amkar Perm) i Maciej Rybus (Terek Grozny) trenowali w Polsce już od środy. Selekcjoner reprezentacji Rosji Fabio Capello poprosił o odwołanie całej kolejki ligowej, żeby mieć więcej czasu na zgrywanie swojej drużyny. Rybus i Wawrzyniak trenowali więc pod Warszawą z pierwszoligowym Dolcanem Ząbki pod okiem trenera od przygotowania fizycznego kadry Remigiusza Rzepki.

Zobacz wideo