Kac Rio, czyli niemiecki niepokój po Szkocji

Panie Loew, jak ta obrona ma zatrzymać Lewandowskiego? - pyta "Focus" trenera reprezentacji Niemiec w wywiadzie po wymęczonym 2:1 ze Szkotami na początek eliminacji Euro 2016. Już 11 października mecz Polska-Niemcy w Warszawie

Dziś od 20:45 multirelacja z kolejnych meczów eliminacyjnych

Mistrzowie świata wygrali ze Szkocją w Dortmundzie po dwóch golach Thomasa Muellera, ale w drugiej połowie drżeli o wynik. Szkocja po przerwie wyrównała, miała szanse strzelenia kolejnych goli. Niemcy grali bardzo niepewnie w obronie, a Mueller był jednym z nielicznych mistrzów świata, którzy byli w formie z mundialu w Brazylii. - Witamy w codzienności, drodzy mistrzowie świata - komentuje "Bild", wypominając mistrzom, że pozwalali Szkotom na zbyt wiele. A "Guardian" pisze o pomundialowym kacu, który nadal trwa. "Upadek z dachu świata boli" - pisze "L'Equipe".

Ale nie chodzi tylko o problemy piłkarzy z motywacją po największym sukcesie w karierze. Joachim Loew wystawił drużynę przebudowaną naprędce, osłabioną kontuzjami liderów: Bastiana Schweinsteigera, Samiego Khediry, Matsa Hummelsa, Mesuta Oezila, zaczynającą nowy etap już bez dotychczasowego kapitana Philippa Lahma, który zakończył reprezentacyjną karierę. Grę obronną trzeba organizować na nowo, początki były bardzo trudne. Obrońcy dobrze włączali się do ataków, oba gole Muellera padły po ich asystach, najpierw Sebastiana Rudego, potem Benedikta Hoewedesa. Ale w grze w obronie, zwłaszcza w drugiej połowie, było już dużo gorzej.

Wystawienie Rudego, pomocnika Hoffenheim, na prawej obronie, było eksperymentem (Ikechi Anya minął Rudego przed strzeleniem wyrównującego gola), młody Erik Durm też grał ryzykownie, nawet mimo kiepskich wspomnień z niedawnego towarzyskiego meczu z Argentyną. Ale doświadczeni Hoewedes i Jerome Boateng też bywali roztargnieni. Stąd pytanie "Focusa": jak ta obrona ma zatrzymać w październiku Lewandowskiego, który strzelił Gibraltarowi cztery gole? Co się musi w niej zmienić do października. - Ja nie wiem, co się musi zmienić. Może nic. Na pewno brakuje nam piłkarzy, którzy grali w mundialu, będziemy musieli trochę poimprowizować - odpowiada Loew, który wziął po meczu Rudego i Durma w obronę, mówił, że był zadowolony z tego, co pokazali przez większość meczu.

Trener tłumaczy, że dla niego ważne były tylko trzy punkty, że drużyna dobrze zareagowała przy stanie 1:1, a problemy ze Szkotami były do przewidzenia. Spodziewał się też przemęczenia gwiazd mundialu. Zapowiada, że w październiku wróci świeżość i wtedy będzie lepiej. - Sami Khedira na pewno na październik nie wróci. Co z Marco Reusem (mecz ze Szkocją skończył z kontuzją - red.), to się dopiero okaże. Ale to mi przed następnym meczem bólu głowy nie przysparza - uspokaja Loew.

Eliminacje trwają, ruszają kolejne potęgi

W poniedziałkowy wieczór eliminacje rozpoczną kolejne europejskie potęgi. Hiszpania po tym, jak skompromitowała się na brazylijskim mundialu zacznie walkę o Euro 2016 w meczu z Macedonią, a Anglicy spróbują wyrwać punkty na wyjeździe ze Szwajcarią.

Ciekawie zapowiadają się też inne mecze. Ukraina podejmie Słowację, a Zlatan Ibrahimović spróbuje powiększyć swój dorobek strzelecki w reprezentacji w czasie wyjazdowego meczu z Austrią. Multirelacje ze wszystkich poniedziałkowich meczów będziecie mogli śledzić na Sport.pl

Szczęsny, Lewandowski i reszta latają! [ZDJĘCIA]

Więcej o: