Euro 2020 na terenie całej Europy

Podczas czwartkowego kongresu w Lozannie UEFA podjęła decyzję, że Euro 2020 odbędzie się na terenie wielu różnych krajów Europy. Możliwe, że mecze będą rozgrywane również w Polsce.

Profil Sport.pl na Facebooku - 103 tysiące fanów. Plus jeden? 

- Podjęliśmy ważną decyzję. W 2020 roku turniej zostanie rozegrany na terenie całego kontynentu, w największych miastach Europy. Pomysł spotkał się z wyjątkowo pozytywną reakcją ze strony wszystkich związków piłkarskich. To będzie Euro dla Europy - powiedział sekretarz generalny UEFA, Gianni Infantino. Dodał, że decyzja dotyczy wyłącznie Euro 2020 - Euro 2024 i kolejne mają być rozgrywane według normalnej formuły.

Zgłoszenia od marca

Infantino dodał, że gospodarzy Euro 2020 poznamy na wiosnę 2014 roku. Rok wcześniej, w marcu 2013 roku, rozpocznie się konkurs ofert. Polskie miasta, w których rozgrywane były mecze Euro 2012, wstępnie wyrażały zainteresowanie wzięciem udziału we w ogólnoeuropejskim Euro 2020.

Dla jasności UEFA poinformowała, że kraje organizujące Euro 2020 nie mogą liczyć na automatyczną kwalifikację. W eliminacjach wezmą więc udział wszystkie reprezentacje w Europie.

Euro w trzynastu krajach Europy

Platini po raz pierwszy zaszokował środowisko piłkarskie pomysłem dzień przed finałem Euro 2012 w Kijowie. Plan zakłada, żeby w 2020 roku rozegrać finały mistrzostw Europy nie w jednym czy dwóch krajach, ale w 13. Szef UEFA mówił wówczas, że takie rozwiązanie uświetniłoby 60. rocznicę mistrzostw Europy i podniosło prestiż turnieju. Dziś wiadomo, że głównym powodem tych planów - zaakceptowanych przez wszystkich członków komitetu wykonawczego UEFA - jest kryzys ekonomiczny.

Razem ma być taniej

Od Euro 2016 we Francji w turnieju będą występować aż 24 drużyny, organizator będzie musiał przygotować dla nich aż 12 stadionów. Nie są gotowe wybudować ich aż tylu ani Azerbejdżan z Gruzją ani Szkocja z Walią, które wstępnie zgłaszały swoje kandydatury, ani faworyzowana przez UEFA Turcja. Ta ostatnia być może w ogóle nie przystąpi do walki, bo wielce prawdopodobne jest, że w 2020 roku prawo organizacji igrzysk olimpijskich otrzyma Stambuł. W tym roku, z powodu braku gwarancji finansowych Turcji, FIA skreśliła z kalendarza Formuły 1 Grand Prix na torze w Stambule. Inne europejskie kraje także zmagają się z kryzysem. Rozegranie Euro 2020 w 13 krajach uczyniłoby organizację imprezy łatwiejszą i tańszą, bo przede wszystkim rozwiązałaby problemy z infrastrukturą, takie jak budowa stadionów, lotnisk, odpowiedniej ilości hoteli czy stref kibica.

Cztery mecze w Polsce?

Z okazji gali UEFA w Monako, przed rozegraniem meczu o Superpuchar Europy, Platini stwierdził, że kształt nowej formuły coraz bardziej się krystalizuje. Euro 2020 odbyłoby się w 13 państwach. 24 drużyny zostaną podzielone na sześć grup, które swoje spotkania grupowe rozegrają w sześciu centrach, każde rozłożone na dwa kraje (czyli np. Anglia i Szkocja, Belgia i Holandia, Portugalia i Hiszpania, Francja i Szwajcaria, Polska i Czechy, Bułgaria i Rumunia, Rosja i Ukraina). W miastach tych odbędą się też wszystkie mecze drugiej rundy i ćwierćfinały. Półfinały i finał zostałyby rozegrane w jeszcze innym mieście. Z przecieków wynika, że bój o status gospodarza tych prestiżowych spotkań stoczyłaby Anglia z Niemcami czyli stadion Wembley ze Stadionem Olimpijskim w Berlinie. Oznacza to, że Polska miałaby szanse na organizację czterech meczów. Niekoniecznie wszystkie w jednym mieście, ale np. po jednym w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie.

Zobacz wideo
Czy podoba Ci się pomysł rozegrania Euro 2020 na terenie całej Europy?
Więcej o: