"Zrobiliśmy ich na czarno". Rasizm we włoskim dzienniku?

"Li abbiamo fatti neri", czyli - w wolnym tłumaczeniu - "Zrobiliśmy ich na czarno". Ttak relację z półfinału Włochy - Niemcy (2:1) zatytułował dziennik "Tuttosport". Skandal?

Jesteś kibicem i jesteś z Krakowa? Musisz zostać fanem Facebooka Kraków - Sport.pl ?

Tytuł jest jawną aluzją do koloru skóry Mario Balotellego, strzelca obu bramek dla Włochów. To wywołało małą falę krytyki. - Owszem, to było odniesienie do czarnoskórego piłkarza, ale to tylko gra słów. Tym bardziej że Balotelli po ściągnięciu koszulki wyglądał jak bokser, który właśnie powalił rywala - broni się Gianni De Pace, redaktor "Tuttosport" w angielskim dzienniku "The Guardian".

- Nikt we Włoszech nie odczytuje tego jako oznakę rasizmu - zapewnia. - Kiedy fani Juventusu wyzywali Balotelliego, "Tuttosport" mocno ich krytykował. Jesteśmy naprawdę dumni z tego, że mamy w reprezentacji Balotelliego, który jest ambasadorem etnicznej różnorodności Włoch.

Tymczasem Balotelli jest teraz na ustach wszystkich. - W końcu odnalazł się w swojej ojczyźnie. Wszyscy Włosi go teraz kochają - mówi o nim we włoskich mediach Massimo Moratti, prezydent Interu Mediolan.

Wieliczka pożegnała Włochów. Wrócą jako mistrzowie?! - ZDJĘCIA

Więcej o: