Manuel Neuer jako stoper

Niemcy tak bardzo chcieli wyrównać w końcówce półfinału z Włochami, że przez ostatnie minuty meczu bramkarz Manuel Neuer częściej niż we własnym polu karnym biegał przed środkowym kołem boiska. Momentami Niemcy grali bez bramkarza.

Ole, ole, ole, ola! Trybuna Kibica zawsze pełna

W telewizyjnej relacji nie było tego widać, ale kibice na stadionie widzieli bramkarza, który w końcowych minutach meczu częściej grał jako stoper. Asekurował kolegów, którzy wymieniali podania na połowie Włoch. Kilka razy podawał piłkę, którą rywale wybili spod własnego pola karnego. Dwa razy pobiegł we włoskie pole karne przy dośrodkowaniach.

Zagrał tak trochę z chęci pomocy kolegom w strzeleniu gola, trochę z konieczności, bo w 71. minucie trener Joachim Löw wprowadził skrzydłowego Thomasa Müllera za obrońcę Jeroma Boatenga, a w ostatnim kwadransie stoper Mats Hummels często grał w okolicach włoskiego pola karnego, a nie własnego.

Niemcy przegrali z Włochami 2:1. Neuer nie popełnił błędów przy dwóch golach strzelonych w pierwszej połowie przez Mario Balotellego. Jedynego gola dla Niemiec strzelił w ostatnich minutach meczu z rzutu karnego Mesut Özil.