Euro 2012. Zbliża się piękny jubileusz Ikera Casillasa. Warunek? Trzeba wygrać z Portugalią!

Jeśli reprezentacji Hiszpanii uda się pokonać Portugalię w półfinale Euro 2012, to jej obecny kapitan Iker Casillas przeżyje piękny jubileusz. Ewentualne zwycięstwo będzie bowiem jego setnym w historii występów w kadrze La Roja.

Casillas z reprezentacją Hiszpanii ma do czynienia od bardzo dawna. Już jako szesnastolatek zdobył z nią mistrzostwo Europy U-16. (1997 r.). Dwa lata później sięgnął z kolei po tytuł mistrza świata w kategorii U-20, był wtedy jednak tylko zmiennikiem Daniela Aranzubii.

W pierwszej reprezentacji zadebiutował ponad 12 lat temu, 3 czerwca 2000 roku, w towarzyskim meczu przeciwko Szwecji. Zmienił wtedy w 62. minucie Jose Molinę. Nagrodą za dobre występy był wyjazd na Euro 2000, rozgrywane w Belgii i Holandii. Tam jednak także był tylko bramkarzem rezerwowym.

Jego czas nadszedł podczas mistrzostw świata w Korei i Japonii, dwa lata później. Jechał tam jako zmiennika Santiago Canizaresa, ten jednak tuż przed turniejem doznał kontuzji palca u nogi, a Casillas wskoczył na jego miejsce. I choć Hiszpania nie przebiła się wtedy do strefy medalowej, to kibice zapamiętali jego świetny występ przeciwko Irlandii w 1/8 finału. Obronił wtedy trzy rzuty karne, jeden w czasie meczu, a dwa w serii rzutów karnych, które zresztą Hiszpania wygrała.

Od tamtej pory jest już pierwszoplanową postacią La Roja, a miejscem między słupkami nie podzielił się z żadnym innym hiszpańskim bramkarzem, walnie przyczyniając się przy tym do wywalczenia tytułu mistrzów Europy (2008 w Austrii i Szwajcarii) oraz Pucharu Świata (2010 w RPA). Na tym ostatnim turnieju Casillas zdobył zresztą Złote Rękawice - nagrodę dla najlepszego gracza turnieju.

Ogólnie 31-letni bramkarz w koszulce hiszpańskiej reprezentacji wystąpił już 135 razy. I jeśli jemu i kolegom uda się w środę pokonać w Doniecku Portugalię, to będzie mógł cieszyć się z setnej wygranej w narodowych barwach. Jubileusz iście godny pozazdroszczenia.

Casillas to najlepszy bramkarz świata? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! +1? ?

ZOBACZ EKSKLUZYWNĄ BAZĘ HISZPANÓW W CZASIE EURO 2012 [ZDJĘCIA]

Więcej o: