Euro 2012. Kogo najbardziej boją się Portugalczycy przed meczem z Hiszpanią? Michela Platiniego!

Przed półfinałowym środowym meczem Portugalia - Hiszpania (Donieck, godz. 20.45) ci pierwsi najbardziej boją się... Michela Platiniego. Szef UEFA wiele razy powtarzał publicznie, że jego wymarzony finał to Hiszpania - Niemcy, Portugalczycy obawiają się, że może to mieć wpływ na postawę sędziego meczu Turka Cuneyta Cakira.

- Wśród arbitrów z krajów, które już odpadły z Euro są lepsi sędziowie niż Turek, trochę nas niepokoi ten wybór - mówi anonimowo jeden z działaczy FPF (Portugalski Związek Piłki Nożnej). Cakir do tej pory prowadził dwa mecze Euro 2012 (Ukraina - Szwecja 2:1 oraz Włochy - Irlandia 2:0) i większych błędów nie popełnił.

Jednak Portugalczycy są bardzo przewrażliwieni na tym punkcie przed meczem z Hiszpanią, gdyż dwa lata temu podczas spotkania z tym samym rywalem w 1/8 finału mistrzostw świata zostali skrzywdzeni przez sędziego - Argentyńczyk Hector Baldassi uznał bowiem gola Davida Villi zdobytego z pozycji spalonej. Ponieważ był to jedyny gol meczu, Portugalczycy mieli do sędziego ogromne pretensje i obarczyli go winą za odpadnięcie z turnieju.

Zobacz bramkę Villi z meczu Hiszpania - Portugalia podczas mistrzostw świata w 2010 r.

 

Ponadto już podczas Euro 2012 sędziowie, według Portugalczyków, ewidentnie sprzyjają Hiszpanom, podając za przykład spotkanie z Chorwacją, gdzie niemiecki sędzia Wolfgang Stark nie podyktował dwóch rzutów karnych dla zespołu z Bałkanów.

Dodając do tego wypowiedzi Platiniego o wymarzonym finale Niemcy - Hiszpania, Portugalczycy stworzyli spiskową teorię dziejów, że turecki sędzia w półfinale będzie sprzyjał Hiszpanom. Dziennikarze wymyślili już nawet na tę okoliczność żart:"Kto będzie najtrudniejszym rywalem Portugalii w meczu z Hiszpanią? Michel Platini!". I zapowiedzieli, że będą wyjątkowo dokładnie patrzeć Cakirowi na ręce.

Z kolei hiszpańska prasa odpowiada, że takie wywieranie presji na sędziego jest nieodpowiedzialne i nie wierzą, że Platini może mieć jakikolwiek wpływ na obsadę sędziowską, o ich postawie na boisku nie wspominając. Jak będzie naprawdę przekonamy się w środę.

Czy Portugalia słusznie obawia się Platiniego? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! +1? ?

CZY STADIONY NA EURO 2016 WE FRANCJI PRZYĆMIĄ PGE ARENĘ I STADION NARODOWY? [ZDJĘCIA]

Więcej o: