Euro 2012. Koronka niemiecka kontra hiszpańska

W ćwierćfinale Euro 2012 Niemcy najbardziej zbliżyli się do hiszpańskiego stylu gry, jeśli wziąć pod uwagę liczbę podań. Ale jedni i drudzy podają inaczej.

Niemcy wymienili w meczu z Grecją 709 podań (649 celnych, 92 proc.). Grając z jedną z najsłabszych drużyn turnieju pobili ćwierćfinałowy wynik Hiszpanów, którzy spotykając się z Francuzami podawali do siebie 688 razy (610 celnych, 89 proc.). Niemcy zdominowali też rywali dużo bardziej (66 proc. posiadania piłki) niż piłkarze Vicente del Bosque (55 proc.).

Rozgrywanie piłki w środku pola opiera się u podopiecznych Joachima Loewa na duecie Mesut Oezil - Bastian Schwiensteiger. Obaj w meczu z Grecją również zbliżyli się do hiszpańskich osiągnięć. Ten pierwszy - ofensywny pomocnik - podawał celnie 109 razy na 117 prób, ten drugi 108 razy na 117 prób. Obaj podają do siebie zdecydowanie częściej niż do pozostałych kolegów na boisku.

Drugi z defensywnych pomocników obok Schwiensteigera - Sami Khedira - gra inaczej. Częściej angażuje się w akcje ofensywne, wbiega w pole karne. W meczu z Grecją podawał "tylko" 77 razy i wyraźnie szukał Oezila, któremu oddał piłkę aż 23 razy. Drugiemu w kolejności Schweinsteigerowi podawał tylko 8 razy.

Lider Hiszpanów Xavi zagrywał do kolegów w meczu z Francją 90 razy i tylko trzy razy (!) niecelnie. Pomocnik Barcelony gra z całą drużyną. Mniej więcej tyle samo razy rozgrywał piłkę z Xabim Alonso i Sergi Busquetsem co z Andresem Iniestą. Xavi gra w każdą stronę, wymienia podania z Davidem Silvą i z obrońcą Gerardem Pique. Również grający dużo bardziej z przodu Iniesta wymieniał podobną liczbę podań z Ceskiem Fabregasem, co z defensywnymi pomocnikami, a także bardzo aktywnie wbiegającym skrzydłem lewym obrońcą Jordi Albą (najważniejsze wymiany podań na grafice obok).

Uderzająca jeśli chodzi o podania jednych i drugich jest też różnica w dośrodkowaniach. Wyczyn Jordi Alby, który w 19. minucie wrzucił piłkę na głowę Xabiego Alonso trzeba odnotować, bo było to pierwsze udane dośrodkowanie Hiszpanów na tym turnieju i od razu zakończone golem. Mecz był zresztą pod tym względem nietypowy, bo Hiszpanie dośrodkowali aż 11 razy. W trzech poprzednich meczach zaledwie dziewięciokrotnie i do ćwierćfinału byli najrzadziej zagrywającą piłkę górą drużyną.

Tymczasem Niemcy są jednymi z najczęściej dośrodkowujących na Euro. Ustępują pod tym względem jedynie Portugalii. Są przy tym skuteczni. W ten sposób Mario Gomez strzelił gola Portugalii, a Khedira i Miroslav Klose - Grecji.

Zobacz wideo

Najinteligentniejszy i najbardziej elegancki - Xabi Alonso ?

Więcej o: