Euro 2012. Liczka: Portugalia była lepsza

- Czechom marzył się półfinał, ale wszyscy wiedzieliśmy, że faworytem jest Portugalia. Była od nas lepsza, wygrała zasłużenie. I tak naprawdę możemy się cieszyć, że skończyło się tylko na 1:0 - mówi po pierwszym ćwierćfinale Euro 2012 czeski trener Werner Liczka, który mecz oglądał w swym domu w Ostrawie.

Wszystko o meczu Czechy - Portugalia ?

- Ludzie zbierali się w pubach, a ja zostałem w domu, bo takie mecze lubię oglądać w spokoju i wszystko sobie analizować - mówi Liczka. - Oczywiście przed spotkaniem starałem się wierzyć, że nasz zespół sprawi niespodziankę, ale kiedy odkładałem na bok emocje, wiedziałem, że Portugalia jest lepsza - dodaje były szkoleniowiec m.in. Wisły Kraków.

Liczka porażkę swych rodaków przyjmuje spokojnie. - Zrobili wszystko najlepiej, jak potrafili. Widać było, że taktyka jest dobra, w pierwszej połowie potrafiliśmy organizować się po stracie piłki, a kiedy przy niej byliśmy, to wymienialiśmy nawet i po osiem podań. Dobrą grę pokazywaliśmy do 40. minuty. Pod koniec pierwszej połowy było już widać, że przewagę osiąga Portugalia. A po przerwie długo mieliśmy szczęście, ale w końcu rywale osiągnęli swój cel - analizuje Liczka.

Według byłego reprezentanta Czechosłowacji i trenera młodzieżowej kadry Czech piłkarzom Michala Bilka w drugiej połowie zabrakło sił. - Portugalczycy grali inaczej, atakowali pressingiem, a wtedy czescy piłkarze się gubili. Myślę, że trochę zabrakło im kondycji, ale też kiedy znaleźli się pod presją, było widać, ile tracą do Portugalczyków pod względem techniki - ocenia Liczka.

- Szkoda, że Euro już się dla nas kończy, ale trzeba uczciwie ocenić, że awans do półfinału nam się nie należał. Portugalia była dla nas miłosierna, że wygrała tylko 1:0. W drugiej połowie miała kilka akcji, które powinny jej przynieść gole, a my mieliśmy tylko dwa indywidualne zrywy Petra Jiracka i Vaclava Pilarza. Ten pierwszy razem z Theodorem Gebrem Selassiem w pierwszej połowie dobrze powstrzymywał Ronaldo, a w drugiej obaj nie byli w stanie nic zrobić. Do najlepszej czwórki na pewno awansował zespół lepszy - podsumowuje Liczka.

Zobacz wideo

Galeria z meczu Czechy - Portugalia

Więcej o: