Anglia na Euro 2012. Hodgson: O Włochach nie wiem nic

"Nie wiem" - tak na pytanie o ocenę gry włoskiej reprezentacji odpowiedział Roy Hodgson, przyznając, że w ćwierćfinale spodziewał się meczu z Hiszpanią. Spotkanie Anglia - Włochy w niedzielę o 20:45. Relacja Z Czuba i na żywo w Sport.pl.

Tak się kibicuje! Trybuna Kibica otwarta dla wszystkich

We wtorek Anglia wygrała 1:0 z Ukrainą, a niepokonani od 23 meczów Francuzi ponieśli zaskakującą porażkę ze Szwecją. To sprawiło, że drużyna Hodgsona wskoczyła na pierwsze miejsce w grupie i uniknęła Hiszpanii w ćwierćfinale.

Hodgson nie ukrywał, że spodziewał się innego scenariusza. - Oglądałem mecze Hiszpanów, bo spodziewałem się, że jeśli wyjdziemy z grupy to w ćwierćfinale spotkamy się właśnie z nimi - powiedział. Dzień przed meczem z Ukrainą selekcjoner oglądał starcie Hiszpanów z Chorwatami. W tym samym czasie Włosi grali z Irlandią. - Na razie nie mogę powiedzieć wam wiele o Włochach - dodał Hodgson.

Trener Anglików nie obejrzał ani jednego meczu najbliższego rywala. Przed turniejem skupiał się wyłącznie na własnej drużynie, bo na wybór kadry i przygotowanie zespołu miał tylko kilka tygodni. Federacja zatrudniła go 1 maja, 42 dni później Wyspiarzy czekał pierwszy mecz fazy grupowej z Francją. W tym czasie Hodgson musiał ogłosić powołania, zorganizować zgrupowanie i przygotować plan gry. Czas na analizę grupowych rywali był bardzo ograniczony, czasu na analizę potencjalnych rywali w fazie pucharowej nie było wcale.

To sprawia, że mecze Włochów z Hiszpanią, Chorwacją i Irlandią Hodgson obejrzy dopiero teraz, na DVD. Jego współpracownicy - Andy Scoulding, szef analiz technicznych Liverpoolu, z którym Hodgson współpracował na Anfield i w Fulham, oraz Steve O'Brien, analityk piłkarski angielskiej federacji - muszą szybko przygotować i dostarczyć analizę Włochów trenerowi i jego piłkarzom.

Dodatkowe nagranie dostanie Joe Hart. Sztab analizuje dla niego rzuty karne wykonywane przez włoskich piłkarzy, a Hodgson zapewnia, że robi wszystko, by nie powtórzyła się historia z MŚ 1990, Euro 1996, Euro 2004 i MŚ 2006, gdy Anglicy odpadali po serii jedenastek. - Ćwiczymy karne po każdym treningu - mówi Hodgson.

W ewentualnym półfinale na reprezentację Hodgsona czekał będzie zwycięzca meczu Niemcy - Grecja, którego faworytem są piłkarze Joachima Loewa. Ale o półfinale żaden Anglik na razie nie myśli. To wielka zmiana w porównaniu do lat poprzednich, gdy nad układaniem turniejowej drabinki głowił się cały kraj. - Musimy się skupić. Włosi pewnie też chcą zagrać w tym półfinale - mówi Sir Trevor Brooking, jeden z ludzi, który zadecydował o zatrudnieniu Hodgsona na stanowisku selekcjonera. - Ale teraz mamy prawo być trochę bardziej zachłanni - dodaje.

Mecz Anglia - Włochy zostanie rozegrany jako ostatni z czterch ćwierćfinałów. Relacja Z Czuba i na żywo w niedzielę o 20:45 w Sport.pl.

"Z reprezentacją Anglii znowu są pan duch i pani fortuna" ?

Więcej o: